Styl skandynawski fot. freshome.com

Styl skandynawski we wnętrzu to naturalność, światło i funkcjonalność. Wnętrza w tym stylu są jasne i swojskie. Na powstanie stylu skandynawskiego duży wpływ miał klimat – długie okresy deficytu słońca wpłynęły na to, że wnętrza są jak najbardziej rozjaśnione. Kolejną, bardzo ważną cechą jest łączenie estetyki z funkcjonalnością. Skandynawski design słynie od dawna z doskonałego połączenia formy i funkcji przedmiotu. Styl skandynawski nie jest przesadnie ozdobny, jego urok polega raczej na prostocie i naturalności.

styl skandynawski
fot. freshome.com

W stylu skandynawskim często wykorzystuje się drewno w dużych ilościach. Pojawia się także sklejka drewniana i niekiedy fornir. Przede wszystkim powinno się sięgać po rodzime, północne, gatunki drewna – jasną sosnę, świerk i jodłę oraz nieco cieplejsze w kolorze – dąb i buk. Drewno powinno się znaleźć na podłogach, w postaci desek lub parkietu, odpowiednio wyglądają także drewniane boazerie. Można zachować naturalny kolor drewna lub pomalować je na biało.

sypialnia w stylu skandynawskim
fot. freshome.com

Naturalne materiały – drewno, sklejka, tkaniny są wykorzystywane także do produkcji mebli. Styl skandynawski, dzięki swej uniwersalności, bardzo zgrabnie łączy elementy stare z nowoczesnymi. Dlatego w skandynawskim wnętrzu antyczny fotel, czy stolik może sąsiadować np. z nowoczesnymi krzesłami i szafką z lat 70. Jednak powinniśmy unikać nadmiaru mebli, a raczej starannie wybierać to, co jest niezbędne.

kuchnia w stylu skandynawskim
fot. freshome.com

We wnętrzach skandynawskich zdecydowanie rządzą jasne, świetliste kolory. Podstawowa biel może być uzupełniona pastelami, szarościami i błękitami, do stworzenia mocniejszych akcentów możemy wykorzystać czerwień i czerń. Ściany mogą być malowane albo pokryte tapetą - wzorzystą lub w pasy.
Dodatki we wnętrzach skandynawskich powinny być stosowane z umiarem. Na podłogach powinny znaleźć się dywany, szczególnie charakterystyczne pasiaste chodniki, choć mogą mieć różne wzory. Dobrze, aby nie zasłaniały całej podłogi. Na ścianach możemy powiesić obrazy lub zdjęcia. Firanki w oknach nie są konieczne – swobodny dostęp światła jest bardzo ważny, choć ze względów praktycznych możemy powiesić jasne zasłony lub rolety. Na kanapach, czy fotelach powinny się znaleźć kolorowe poduszki.

salon w stylu skandynawskim
fot. homedit.com

Styl skandynawski może mieć zróżnicowany charakter, w zależności od stylu dodatków - delikatne sztukaterie na ścianach oraz piec kaflowy stworzą klimat statecznej i starej skandynawskiej kamienicy, natomiast gładkie ściany i minimalistyczny kominek, dodadzą nowoczesnej nuty. Jeśli chcemy nadać wnętrzu bardziej rustykalny charakter – wystrój można uzupełnić o drewniane belki pod sufitem i „wiejski” kominek.

Czytaj więcej o aranżacji wnętrz na portalu e-mieszkanie.pl.