Styl angielski fot. 2interior-design.com

Wnętrza w stylu angielskim są niezwykle ciepłe i przytulne. Wyróżnia nagromadzenie różnych ozdób, bibelotów oraz kwiatowe motywy. Wystrój wnętrz jest często eklektyczny – można łączyć elementy pochodzące z różnych epok, choć bardzo na miejscu są antyki, czy meble stylizowane. Wnętrze w stylu angielskim powinno wyglądać, jakby rodzina od dziesiątków lat zajmowała się jego urządzaniem i dekoracją, niewiele wyrzucając, ale dokładając nowe elementy.

styl angielski
fot. 2interior-design.com

Meble powinny być drewniane i solidne, najlepiej dębowe. Wszelkiego rodzaju meble wypoczynkowe są tapicerowane, miękkie, a nieodzownym elementem są poduszki. Charakterystyczne są fotele z wysokim zagłówkiem i podnóżkiem.

Ściany powinny być wyłożone wzorzystymi tapetami, mogą też pojawiać się drewniane, frezowane panele z dębu lub ciemnego drewna. Stylowo wyglądają też drewniane listwy pod sufitem. Podłogi również powinny być wyłożone drewnem, z wyjątkiem kuchni i łazienek, gdzie odpowiedniejsze będą płytki ceramiczne. Do łazienek szczególnie dobrze pasują drobne, białe płytki lub kafelki o wiktoriańskich wzorach. Do łazienki przyda się wanna wolnostojąca, a do kuchni – stylizowana kuchenka. Dobrze będzie wyglądać kuchenna wyspa. W salonie powinien znaleźć się kominek, w dekoracyjnej obudowie.

stylizowana kuchnia angielska
fot. digsdigs.com

We wnętrzach angielskich możemy zastosować jasne kolory, choć doskonale pasuje też ciemna zieleń i inne głębokie, nasycone barwy. Niezwykle ważne są wzory – pionowe paski, klasyczna szkocka krata oraz motywy kwiatowe. Te ostatnie są zróżnicowane – od delikatnych po bardzo wybujałe wzory. Powinny występować wszędzie – na ścianach, obiciach, zasłonach, zastawie. W dodatku nie musimy dobierać elementów o tym samym wzorze – wręcz przeciwnie, powinniśmy je mieszać. Można też łączyć paski, kratkę i kwiaty.

sypialnia w stylu angielskim
fot. ministeris.com

Nie powinno zabraknąć dodatków – wszelkiego rodzaju porcelanowych figurek, wazonów z żywymi kwiatami, obrazów, rzeźb, dywanów, serwetek, lamp stojących i kinkietów na ścianach.
Nagromadzenie różnych elementów i wzorów sprawia, że wnętrza w stylu angielskim są bardzo przytulne i wygodne, ale też dość przytłaczające. Można jednak zdecydować się na lżejszą i bardziej romantyczną wersję stylu angielskiego – z jasnymi kolorami, delikatnymi motywami i zwiewnymi tkaninami.

łazienka w stylu angielskim
fot. magiclightingmaging.com

Czytaj więcej o aranżacji wnętrz na portalu e-mieszkanie.pl.