Sala konferencyjna - spójna, funkcjonalna i rezprezentacyjna

Sala konferencyjna pełni w firmie wiele funkcji. Centrum szkoleniowego, miejsca wielogodzinnych narad, ale też wizytówki firmy, gdy urządza się w niej prezentacje dla ważnych klientów. Dlatego musi być optymalnie funkcjonalna, wygodna i przy tym spójna z charakterem firmy. A w co wyposażona? Może w elektroniczne stoły i ściany?

Sala konferencyjna to już nie tylko miejsce oficjalnych narad, czy przyjmowania ważnych gości. Ilość funkcji, jakie spełniać może jedno pomieszczenie mnoży się wraz ze zmianami stylu zarządzania i pracy w firmach. Sale konferencyjne stały się częstymi miejscami spotkań zespołów projektowych, urządzania szkoleń dla pracowników, ale także miejscem nieoficjalnych spotkań i relaksu w czasie pracy. By mogły w pełni spełniać swe funkcje, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie.

STÓŁ: NIE MEBEL, A URZĄDZENIE

Idealnie, jeśli w firmie jest miejsce na przynajmniej dwie sale konferencyjne: mniejszą o charakterze bardziej reprezentacyjnym np. przy gabinecie prezesa, i większą do codziennego użytku. Wówczas w tej pierwszej możemy spokojnie postawić bardziej okazały, podłużny stół drewniany. Klasyczny i zawsze modny element. W drugiej sali postawimy zdecydowanie na funkcjonalność.

Funkcjonalny stół zaś to już nie mebel, a w pełni elektroniczne urządzenie: z wbudowanym mediaportem, dające możliwość łatwego podłączenia rzutnika bądź innego sprzętu, nierzadko z wbudowanymi ładowarkami bezprzewodowymi do ładowania notebooków i telefonów bez podłączania, przez samo położenie ich w odpowiednim miejscu na stole. Na rynku pojawiły się również produkty, które umożliwiają pracę bezprzewodową z wykorzystaniem technologii bluetooth, czy wi-fi. Jednym przyciskiem z łatwością połączymy laptop dowolnego uczestnika spotkania ze sprzętem multimedialnym, by następnie też przy pomocy jednego kliknięcia zmienić komputer z którego wyświetla się prezentacja. O ileż prostsze staje się dzięki temu prowadzenie prezentacji? Bez żmudnego podłączania kabelków, czy przenoszenia treści na nośniku zewnętrznym?To rozwiązania jeszcze nie powszechne i wciąż nietanie, ale w perspektywie kilku lat być może znajdą się w wachlarzu wyposażenia podstawowego.

Aranżacja sali konferencyjnej

Przestrzeń konferencyjna powinna być przede wszystkim mobilna, z łatwością dostosowywana do rodzaju spotkania i ilości uczestników. To wymaganie spełni wyposażenie jej w mobilne stoły konferencyjne na kółkach, o rozkładanych blatach, które z łatwością daje się składać i sztaplować w pionie pod ścianą albo rozłożyć, ustawiając w pomieszczeniu w dowolny kształt. Łączone za pomocą specjalnie zaprojektowanych złączek stoły umożliwiają niemal całkowite przemeblowanie sali konferencyjnej w kilka minut.

Dodatkowo, najbardziej nowoczesne modele umożliwiają szeregowe połączenie wbudowanych w nie przewodów zasilających. Już nie trzeba każdego stołu osobno podłączać do sieci, by korzystać z mediaportu. Wpinamy do sieci jeden stół, a każdy kolejny łączymy szeregowo za pomocą wtyczek. Bez kosztownej przebudowy podłogi i układania metrów przewodów.

ZAMIAST KRZESEŁ, WYGODNE FOTELE

Choć ciągle standardem jest wyposażanie sal konferencyjnych, szczególnie tych o funkcjach roboczych w tańsze krzesła pasujące wizualnie do reszty wyposażenia, to pojawił się tutaj nowy, bardzo pozytywny trend. Otóż coraz częściej firmy decydują się na zakup wygodnych foteli pracowniczych: na kółkach z pełną regulacją, wychodząc z założenia, że lepiej w trakcie spotkania usiąść na wygodnym krześle, niż męczyć się długie godziny na niewygodnym. Wymusza to zmiana stylu pracy w firmach – coraz częstsze i dłuższe spotkania robocze zespołów projektowych, narady, ale też wykorzystywanie sal konferencyjnych jako miejsc pracy. W praktyce ułatwia to też szybką wymianę uszkodzonego fotela pracowniczego, przed zakupem nowego, co zawsze zajmuje trochę czasu.

OBRAZ I NAGŁOŚNIENIE

Sala konferencyjna bez rzutnika albo telewizora umożliwiającego odtworzenie multimediów to nie sala konferencyjna. A za tym idzie odpowiednie nagłośnienie: dyskretne i zapewniające doskonałą słyszalność w każdym punkcie nawet dużej sali. W większych pomieszczeniach stosuje się już od lat mikrofony i głośniki stanowiące integralną część stołów. Mają umożliwić nie tylko odtwarzanie materiałów konferencyjnych i stacjonarną dyskusję, ale również uczestnictwo osób łączących się mobilnie z innych lokalizacji.

ŚCIANY TEŻ ELEKTRONICZNE?

W nowoczesnym biurze można wykorzystać jeszcze jedną nowość: szklane ściany do sal konferencyjnych na co dzień są przezroczyste, ale w razie potrzeby można w kilka sekund elektronicznie zaciemnić je na czas prezentacji albo dla zapewnienia dyskrecji w gorącym punkcie obrad. I to rozwiązanie najlepiej pokazuje, w jakim kierunku podążają trendy w dziedzinie wyposażenia biur: jak największa intuicyjność i prostota obsługi, przy maksymalnej funkcjonalności ma sprawić, że w pracy będziemy mogli koncentrować się na zadaniach, bo wsparcie techniczne zapewni w całości coraz bardziej rozbudowana i inteligentna elektronika.

Aranżacja sali konferencyjnej