RABATY W KOSTCE NA PODJAZDACH

MAŁE RABATY W KOSTCE

 Zależnie  od wielkości i sposobu wykonania, dobieramy odpowiednie rośliny. Ponieważ zwykle w małych rabatach podsypka betonu podtrzymująca brzeg kostki zajmuje większą jej część, możemy w nich zmieścić niewielką ilość ziemi. Wtedy najlepiej posadzić w nich rośliny jednoroczne, np. pelargonie czy lobelię.  Wymieniamy je corocznie na inne, i nie ma problemu ze zbyt małą ilością ziemi.

Jeśli jednak zdecydujemy się na krzewy, to wybierzmy niewysokie rośliny szczepione, np. trzmielinę na pniu lub jałowca płożącego szczepionego na pniu. Dołem możemy posadzić płożącą irgę lub azalię japońską.

 Pamiętać jednak musimy, że krzewy porosną nam w takiej małej rabacie 3-4 sezony. Potem ich korzenie nie będą miały gdzie się rozrastać i rośliny będą coraz gorzej wyglądać. Najlepszym wyjściem jest wtedy zamiana ich na nowe młode rośliny.  Te wykopane z naszej rabaty, możemy posadzić do gruntu w ogrodzie. Jeśli zrobimy to jesienią lub wczesną wiosną, jest duża szansa, że zaczną rosnąć na nowym miejscu i będą ładnie wyglądać.

DUŻE RABATY W KOSTCE

Tego problemu nie mamy przy większych rabatach. Tutaj ilość ziemi jest wystarczająca do swobodnego wzrostu krzewów.  Najlepiej sadzić rośliny szczepione lub formowane.

 Pięknie wyglądają wszelkie formy bonsai, tak z iglaków jaki i roślin liściastych. Jedna sosna cięta w formie bonsai, podsadzona żółtym jałowcem Golden Carpet wokół, uzupełniana azalią japońska, tworzy urokliwą, przestrzenną kompozycję.

Ciekawie  też wygląda formowany klon palmowy , o czerwonych postrzępionych liściach- Dissectum Nigrum. Do niego możemy dosadzić żółtą odmianę małego berberysa- Bonanza Gold , oraz płożącą irgę dammera- Major.

JAK PRZYGOTOWAĆ PODŁOŻE W RABATACH W KOSTCE

Przed posadzeniem roślin, należy całą ziemię znajdującą się w ograniczanej kostką rabacie wybrać na głębokość 1m (o ile jest to możliwe) i wsypać w to miejsce odpowiednią ziemię z worków- uniwersalną dla większości roślin liściastych  i kwaśną- np. „dla iglaków” – dla roślin kwaśnolubnych i iglastych

Jeśli w takiej rabacie będą rosły tylko rośliny jednoroczne typu pelargonia, wymieniamy tylko warstwę 30-40 cm ziemi na ziemię uniwersalną.

Do ziemi dodajemy nawóz w zalecanej przez producenta dawce. Może to być uniwersalny nawóz Osmocote, który stosujemy 1 raz na sezon, w okresie wiosennym, lub nawozy które stosujemy kilkakrotnie w sezonie, adresowane do konkretnych roślin np. „do rododendronów.  Częstość i dawka stosowania nawozów – zgodnie z instrukcją producenta.

W tak przygotowane podłoże sadzimy rośliny. Powierzchnię rabaty przykrywamy czarną agrowłókniny i wysypujemy korą lub żwirem. Nie stosujemy agrowłókniny przy roślinach jednorocznych.

PIELĘGNACJA ROŚLIN

Rośliny wymagają częstego podlewania w okresie letnim. Optymalne warunki zapewni im podlewanie rano i wieczorem w upalne dni. Musimy pamiętać, że kostka betonowa pochłonie znaczną część wilgoci z gleby.

 Możemy zastosować podlewanie automatyczne, montując programator na kran i doprowadzając rurkami wodę bezpośrednio pod rośliny. Jednak o tym rozwiązaniu trzeba pomyśleć jeszcze przed położeniem kostki. Musimy przeciągnąć rurę pod kostką, która pozwoli nam na doprowadzenie potem wody bezpośrednio do rabaty.

Wrażliwe na przemarzanie rośliny, osłaniamy na zimę białą włókniną, lub przykrywamy gałązkami iglaków. 

Inż. ogrodnictwa Katarzyna Wolska Pociask

Wzniesiona rabata w kostce
Wzniesiona rabata w kostce

Poprzednie Następne 1 / 4

  • Wzniesiona rabata w kostce
  • Zagospodarowanie wąskiej przestrzeni między kostką a płotem.
  • Róże i byliny w kostce granitowej
  • Przy kostce i schodach