
Glamour powstał z początkiem XX w. jako styl przeciwstawny do minimalizmu. Przepych i bogactwo dekoracji miało zastąpić panującą wcześniej funkcjonalność.
Styl ten to gustowna mieszanka elegancji, luksusu, szyku i elementów baroku, wnętrza przykuwają uwagę kontrastami kolorystycznymi, grą świateł oraz stylizowanymi dodatkami.
Glamour w znacznej mierze odchodzi od standardów panujących w innych stylach, a ten rodzaj aranżacji bazuje głównie na detalach i dodatkach dekoracyjnych, podkreślając oryginalny charakter wnętrza.
Wybierając tak istotne dla stylu elementy wykończenia należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ dodatki stanowią bazę dla całej aranżacji. Dekoracyjne listwy wykańczające podłogi i sufity dodadzą pomieszczeniom smaku, migoczące żyrandole, kryształowe świeczniki oraz złote lub srebrne ramki na zdjęcia, obrazy i lustra sprawią, iż refleksy światła będą rozjaśniać wnętrza.
Kolory glamour to wszelakie odcienie różu, czerwieni i fioletu, które doskonale podkreślają charakter stylowo urządzonych pomieszczeń. Wskazane jest również zastosowanie tapet z metalizowanymi, barokowymi ornamentami.
Wzorem dla aranżacji w stylu glamour jest zestawienie dużych, odbijających światło powierzchni z powierzchniami matowymi i pięknymi, kształtnymi zdobieniami. W łazience i kuchni doskonale będą się prezentować szklane, koniecznie drogie i dobrej jakości mozaiki, a także duże lustra.
Stylowe meble to nie tylko proste, nowoczesne formy, lecz również meble w stylu art deco bądź też barokowe. Nie ma w tym względzie reguł, liczy się wyłącznie dobry smak i ekstrawagancja urządzającego. Dlatego należy dobrze przemyśleć kwestię umeblowania, ponieważ bardzo łatwo można zostać posądzonym o kiczowatość i brak gustu.
Do ekskluzywnego wnętrza idealnie pasują meble o dużych gabarytach (fotele, sofy, komody) w kontraście z np. małym nowoczesnym stolikiem. Obicia mebli mogą być skórzane lub pluszowe, welurowe bądź aksamitne. Charakterystycznym dla stylu są wykończenia komód, szaf i mniejszych szafek – oryginalne narożniki, klamki, uchwyty oraz nogi.
Meble stylizowane na „prawie antyki” powinny posiadać bogatą bryłę i wysoki połysk naturalnego drewna. Lśniące meble i dodatki powiększają optycznie przestrzeń, a także dodają jej blasku. Idealnym rozwiązaniem wydają się stonowane barwy obić meblowych, podkreślające klasę i przepych aranżowanych pomieszczeń. Również tkaniny stosowane przy aranżacji mają niebagatelne znaczenie. Aksamitne poduszki, pikowane kapy oraz połyskliwe narzuty sprawią, iż wnętrze będzie przytulne i eleganckie.
Urządzając wnętrza w stylu glamour, w którym dużą rolę odgrywa barokowa ornamentyka, odpowiadająca za szyk i luksus, należy pamiętać o umiejętnym jej wykorzystaniu. Bardzo łatwo można „przeładować” przestrzeń. Utraci ona cały swój urok i będzie wyglądać kiczowato. Natomiast koncepcja aranżacji jest taka, iż zastosowane kontrasty mają zaskakiwać, a luksus i elegancja mają zapierać dech w piersi.
Biorąc pod uwagę przepych i stosunkowo ostre barwy stosowane w glamour, nie każdy dobrze wypoczywa w stylowych wnętrzach. Dlatego idealnymi pomieszczeniami do zastosowania aranżacji są salon oraz kuchnia.