Styl ekologiczny fot. homedesigndecorating.com

Styl ekologiczny we wzornictwie jest przede wszystkim naturalny i przyjazny zarówno środowisku, jak i człowiekowi. Ważne jest samo wzornictwo, jak i to, by wszelkie materiały były pozyskiwane z troską o środowisko naturalne. We wzornictwie ekologicznym wykorzystuje naturalne materiały, przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Jednocześnie często stosuje się materiały pochodzące z recyklingu.

styl ekologiczny
fot. homedesigndecorating.com

We wzornictwie ekologicznym popularne jest drewno, szczególnie pochodzące z rodzimych gatunków drzew oraz wiklina, trzcina, bambus, ceramika, kamień, naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna. Tkaniny mogą być grubo tkane i niefarbowane, a drewno powinno występować w naturalnych kolorach. We wzornictwie ekologicznym dominują tzw. kolory ziemi – ciepłe beże, brązy, zgaszone zielenie, ecru. Jako wzory dekoracyjne stosuje się motywy inspirowane przyrodą lub w oryginalny sposób wykorzystuje rośliny (jako elementy mebli, czy „zielone obrazy”). W ekologicznym wzornictwie często też stosuje się rozwiązania pozwalające oszczędzać wodę, albo energię.

wzornictwo ekologiczne

Wzornictwo ekologiczne cechuje się pewną skromnością, ale dzięki temu jest ponadczasowe. Może mieć różne oblicza - od nowoczesnego, po rustykalne i etniczne, dlatego to wzornictwo doskonale pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, rustykalnym oraz lekkich, nowoczesnych aranżacji.

wzornictwo ekologiczne w łazience
fot. furniture.trenzona.com

Czytaj więcej o aranżacji wnętrz na portalu e-mieszkanie.pl.