Styl eklektyczny fot. thedesignerpad.com

Eklektyzm polega na łączeniu różnych stylów. Ten styl urządzania wnętrz zyskuje coraz większą popularność i daje dużą swobodę aranżacyjną. W jego zastosowaniu ważne jest wyczucie i intuicja – niby można łączyć ze sobą wszystko, jednak całość powinna wyglądać harmonijnie. Eklektyzm jest dobrym pomysłem na przearanżowanie gotowego już wnętrza – możemy wprowadzić nowe elementy i pozostawić te, które szczególnie lubimy.

styl eklektyczny
fot. trendland.net

W stylu eklektycznym dobrze wygląda połączenie starego z nowym. Sprawia to, że wnętrza urządzone w tym stylu zyskują oryginalny charakter. Zaletą eklektyzmu jest to, że możemy czerpać wybrane elementy ze stylów które nam się podobają, ale nie musimy wiernie trzymać się ich zasad. Wręcz przeciwnie, tworzenie kontrastowych zestawień jest polecane.

salon w stylu eklektycznym
fot. thedesignerpad.com

W stylu eklektycznym można aranżować pomieszczenia różnego rodzaju. Do rustykalnej kuchni możemy wprowadzić elementy ze stali nierdzewnej, do minimalistycznego salonu wstawić antyki i połączyć je z modnymi znów meblami sprzed kilku dekad. Romantyczną sypialnię możemy ozdobić nowoczesnymi elementami.

sypialnia w stylu eklektycznym
fot. thedesignerpad.com

Możliwości zestawień są w zasadzie nieograniczone, a kontrolowane powinny być jedynie wyczuciem i smakiem. Nagromadzenie zbyt wielu elementów może dać wrażenie chaosu i przytłoczyć wnętrze. Eklektyzm może też dotyczyć wystroju ścian, czy podłóg – stare drewno może pojawić się obok betonu, wzorzysta, bogata tapeta może sąsiadować z gładką ścianą lub ceglanym murem. Wybór dodatków również zależy wyłącznie od naszej fantazji i gustu.

kuchnia w stylu eklektycznym
fot. marchicucine.com

Czytaj więcej o aranżacji wnętrz na portalu e-mieszkanie.pl.