Styl klasyczny fot. Redakcja

Styl klasyczny jest elegancki i dostojny. Może nawiązywać do rozbudowanego stylu dworkowego lub wręcz pałacowego. To styl starych, nastrojowych wilii, możliwy do odtworzenia we współczesnej architekturze. Domy w stylu klasycznym są okazałe i powinny być otoczone odpowiednio zaprojektowanym, rozległym ogrodem.

projekt domu w stylu klasycznym

W stylu klasycznym charakterystyczny jest symetryczny układ, z centralnym, wysokim gankiem wspartym na dwóch lub czterech kolumnach. Ganek powinien znajdować się na osi frontowej elewacji. Może go wieńczyć trójkątny tympanon lub balkon. Taka aranżacja sprawia, że wejście do domu nabiera szczególnie reprezentacyjnego charakteru.
proj. LK&Projekt

Poza kolumnami, fasadę mogą zdobić półkolumny lub pilastry, zwieńczone różnego rodzaju kapitelami. Boczne skrzydła powinny odchodzić od osi symetrycznie. Częstym zabiegiem jest lekkie cofnięcie skrzydeł w stosunku do elewacji frontowej. Dzięki temu bryła domu jest lżejsza i nie przytłacza wielkością.

wejście do domu w stylu klasycznym
fot. Rheinzink

Domy klasyczne powinny być tynkowane, najlepiej na jasne kolory, może też się pojawiać boniowanie narożników. Elewacja ogrodowa ma mniej reprezentacyjny charakter, często w tej części pojawia się półokrągły, wielokątny lub prostokątny balkon. Na poziomie parteru może znajdować się taras, prowadzący do ogrodu. Balkony mogą występować również na bocznych elewacjach. Balkony i tarasy powinny mieć tralkowe lub kute balustrady.
W stylu klasycznym często pojawiają się dachy mansardowe z dekoracyjnymi lukarnami. Występują też dachy czterospadowe i wielospadowe – jeśli mają mały kąt nachylenia, można zastosować dekoracyjną attykę w postaci balustrady. Dachy domów w stylu klasycznym powinny być kryte tradycyjną dachówką lub blachą. W domach w tym stylu doskonale wyglądają okna ze szprosami.

dom w stylu klasycznym
proj. Archeton

Czytaj więcej o projektach domów na portalu e-projekty.pl.