Styl tradycyjny fot. Monier

Dom w stylu tradycyjnym jest uniwersalny i przytulny. Domy tradycyjne mogą mieć dość zróżnicowaną formę, jednak są pewne podstawowe cechy, charakterystyczne dla nich. Obecnie dom tradycyjny najczęściej oznacza dom parterowy, z poddaszem użytkowym i spadzistym dachem. Bryła domu jest najczęściej dość prosta, ale mogą ją urozmaicać wykusze, ryzality, zadaszenie nad wejściem. Dobrze wyglądają również balkony i loggie. Charakterystycznym, ale wcale niekoniecznym elementem jest też ganek z kolumnami.

dom tradycyjny
fot. Monier

Dach w tradycyjnym domu może być dwu- lub wielospadowy. Jego pokrycie to najczęściej dachówka lub naśladująca ją blachodachówa. Okap dachu często jest wysunięty i tworzy podcienia. W domach tradycyjnych często stosuje lukarny lub wole oczka. Elewacje mogą być tynkowane, albo uzupełnione klinkierem, drewnem, kamieniem. Często pojawia się cokół, który może być wykończony innym materiałem niż elewacja.

tradycyjny dom
fot. Monier

Tradycyjne domy, w przeciwieństwie do modernistycznych i nowoczesnych, mają dawać wrażenie bezpiecznej izolacji od otoczenia i żywiołów natury. Dlatego zamiast rozległych przeszkleń stosuje się tradycyjne okna, często podzielone szprosami. Dodatkowo solidny charakter domu podkreślają wspomniane ryzality, cokoły, albo obłożenie narożników kamieniem lub klinkierem. W elementach wykończeniowych oraz stolarce okiennej i drzwiowej, najbardziej klasycznie wygląda drewno.

dom w stylu tradycyjnym
fot. Monier

Domy tradycyjne mogą nawiązywać do architektury danego regionu. I tak w rejonach górskich dobrze będą wyglądać domy kryte gontem drewnianym, a na Pomorzu może się pojawić mur pruski. Jednak warto by takie domy wznosić w regionach, gdzie dany styl rzeczywiście panuje.

Czytaj więcej o projektach domów na portalu e-projekty.pl.