Styl nowoczesny fot. Euronit

Domy w stylu nowoczesnym mogą mieć bardzo zróżnicowaną formę - od prostych brył, po bardzo fantazyjne. Domy nowoczesne wiele zawdzięczają modernizmowi, z jego naciskiem na funkcjonalność oraz prostotę, jednak ta druga cecha nie jest niewolniczo przestrzegana. Nowoczesne domy mogą zaskakiwać kształtem dachu, albo samej bryły budynku. Dachy nowoczesnych domów mogą mieć praktycznie dowolną formę – od najbardziej tradycyjnych, dwuspadowych, po kolebkowe. Wśród domów nowoczesnych można spotkać też takie, które są przetworzeniem tradycyjnego domu. Takie domu odznaczają się prostą bryłą i często dwuspadowym dachem. Ważne jednak są detale – takie jak wykorzystanie nowoczesnych materiałów, proste linie, czy dach płynnie przechodzący w ściany budynku.

nowoczesny dom
fot. Rhenzink

Często są wykorzystywane materiały takie jak blacha (stalowa, aluminiowa, tytanowo-cynkowa), które pozwalają stworzyć jednolitą elewację i pokrycie dachu. Elewacje domów nowoczesnych mogą być mieć różne, niekiedy bardzo wyraziste kolory. Często występują duże przeszklenia, zarówno w postaci okien, jak i zastosowane we wnętrzu. Nowoczesne domy, tak jak modernistyczne, często mają otwarty plan, a podział wewnętrzny wyznacza funkcja pomieszczeń i sposób ich urządzenia. W domach w tym stylu często stosuje się drewno, kamień, metal, a widoczne elementy konstrukcyjne mogą być traktowane jako dekoracja.

dom w stylu nowoczesnym
fot. Rhenzink

W nowoczesnych domach stosuje się materiały budowlane i rozwiązania techniczne, które nie tylko wyglądają nowocześnie, ale też mają odpowiednie parametry, dotyczące przede wszystkim energooszczędności.

energooszczędny dom nowoczesny
fot. Velux

Czytaj więcej o projektach domów na portalu e-projekty.pl.