Ogród w stylu angielskim fot. blog.theenduringgardener.com

Ogród w stylu angielskim jest nastrojowy i romantyczny. Ogrody te  zostały stworzone jako odpowiedź na ogrody francuskie. Zamiast formalizmu, w ogrodzie angielskim dominuje swoboda i natura. Wykorzystywane są elementy ogrodu wiejskiego i naturalistycznego, a całość powinna wyglądać tak, jakby powstała samodzielnie. Jednak w ogrodzie angielskim nie ma miejsca na przypadkowość, a niby naturalne elementy są starannie zaaranżowane.

ogród angielski
fot. pinetumpark.com

Ogród angielski powinien zapewniać zaciszne miejsce wypoczynku, dlatego często stosowane są żywopłoty, formowane i naturalne. Nieodzownym elementem jest też wypielęgnowany, soczyście zielony trawnik. Jednak już rabaty kwiatowe powinny mieć nieregularny kształt, a ścieżki – wić się malowniczo między poszczególnymi strefami ogrodu. Bardzo stylowo wyglądają rabaty kwiatowe skomponowane z roślin w tym samym kolorze, ale różniące się pokrojem i fakturą roślin. Można jednak tworzyć również różnobarwne zestawienia, szczególnie utrzymane w odcieniach fioletu, błękitu i bieli, a całość powinna tworzyć wrażenie bujności i bogactwa roślin. Na rabatach można też zastosować układ piętrowy – najniższe rośliny sadząc na froncie rabat, a kolejne, coraz wyższe w ich głębi. W ogrodzie angielskim powinny się też znaleźć skupiska krzewów i niewysokich drzew, rosnących swobodnie.

rabata w ogrodzie angielskim
fot. customgardendesigns.com

W ogrodzie w stylu angielskim doskonale wyglądają wszelkiego rodzaju postarzane rzeźby, albo „ruiny” – może to być fragment kamiennego albo ceglanego muru, obsadzonego roślinami. Pergole i trejaże, porośnięte pnączami powinny tworzyć romantyczne i zaciszne alejki i zakątki. Malowniczym elementem będzie naturalistyczne oczko wodne lub staw, najlepiej z kaskadami lub „strumykiem”.

alejka w ogrodzie angielskim
fot. wallco.net

W ogrodzie angielskim nie może zabraknąć róż – także pnących oraz powojników, wiciokrzewu, bluszczy, wisterii. Z kwiatów bardzo dobrze będzie wyglądać też lawenda, irysy, floksy, ostróżki, naparstnice, piwonie, nagietki, dzwonki, rezedy, natomiast z krzewów warto zasadzić jaśminowce, budleje Dawida, ostrokrzewy, berberysy. Bardzo stylowo będą wyglądać też cisy, zarówno w formie krzewów, jak i drzew.
Do ogrodu angielskiego bardzo dobrze będą pasować meble drewniane oraz stylizowane metalowe. Nawierzchnie możemy wykonać z kostki, kamienia lub drewnianych elementów.

aranżcja ogrodu w stylu angielskim
fot. customgardendesigns.com

Czytaj więcej o projektach ogrodów na portalu e-ogrodek.pl