Ogród w stylu francuskim fot. freshome.com

Ogród w stylu francuskim ma niezwykle uporządkowany i sformalizowany charakter. W ogrodzie w tym stylu rządzi symetria i geometryczne układy. Podporządkowane są im wszystkie nasadzenia roślinne, przebieg ścieżek i rozmieszczenie elementów małej architektury. Ogród francuski to eleganckie kwiatowe gazony, obwiedzione niskimi żywopłotami, formowane krzewy, rzeźby ogrodowe stylizowane fontanny i meble ogrodowe. W ogrodzie francuskim roślinność musi być starannie pielęgnowana i formowana, a naturalność jest zastąpiona przez formalizm. Taki ogród wymaga wiele cierpliwości i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

ogród w stylu francuskim
fot. freshome.com

Ścieżki w ogrodzie francuskim powinny mieć przemyślany, dekoracyjny przebieg, który sam w sobie jest dekoracją ogrodu. Dominują kąty proste i układy geometryczne. Rabaty powinny mieć wyraźnie określony kształt, rośliny powinniśmy sadzić tak, żeby poszczególne gatunki tworzyły jasno wytyczony układ. Patrząc na rabatę z góry powinniśmy móc dostrzec geometryczny wzór, tworzony przez kwiaty. Bardzo stylowo wyglądają obwódki rabat z bukszpanu lub lawendy. Kompozycję roślinną mogą uzupełniać miejsca wysypane żwirkiem.

oczko wodne w ogrodzie francuskim
fot. freshome.com

Podobnie powinny być formowane rośliny – krzewom często nadaje się kształt eleganckich, gładkich stożków, sześcianów i kul. Jeśli wielkość ogrodu na to pozwala możemy nawet stworzyć labirynt z żywopłotu. Doskonale też wyglądają rośliny w donicach, umieszczonych w starannie wyznaczonych miejscach ogrodu. Szczególnie klasycznie będą się prezentować drzewka pomarańczowe, cytrynowe i laurowe, jednak musimy im zapewnić odpowiednie warunki do zimowania.

mały ogród w stylu francuskim
fot. freshome.com

Ważnym elementem jest też starannie koszony trawnik, trawiaste mogą też być alejki ogrodowe. Dobrze wyglądają również nawierzchnie ze żwiru, kostki i regularnych płyt.

W ogrodzie w stylu francuskim powinno się sadzić przede wszystkim rośliny podatne na formowanie. Poza wspomnianym bukszpanem, może to być cis, ostrokrzew, klon, głóg, grab, tuje. Na rabaty kwiatowe doskonale nadają się aksamitki, bratki, goździki, szarłaty, lewkonie, lwie paszcze, a także hiacynty, tulipany i narcyzy. Nie powinno zabraknąć róż i lawendy.
W ogrodzie francuskim doskonale wyglądają kamienne ławeczki, żeliwne, rzeźbione meble. Możemy też się zdecydować na fontannę lub rzeźbę, które powinny stanowić centralny element kompozycji.

drzewa i krzewy w ogrodzie francuskim
fot. freshome.com

Czytaj więcej o projektach ogrodów na portalu e-ogrodek.pl