Ogród w stylu nowoczesnym fot. home-reviews.com

Nowoczesne ogrody cechują się pewnym minimalizmem. Doskonale pasują do nowoczesnej i modernistycznej architektury. Ogród w stylu nowoczesnym jest stylowy i elegancki, a jednocześnie wyróżnia się powściągliwością. W nowoczesnym ogrodzie dominują proste, zgeometryzowane formy – widoczne przede wszystkim w nawierzchni i elementach małej architektury. Również nasadzenia roślinne mają prostą i czytelną kompozycję.

nowoczesny ogród
fot. home-reviews.com

Nowoczesny ogród często ma określoną kolorystykę. Zamiast różnobarwnych rabatek kwiatowych, powinniśmy się zdecydować na kwiaty kwitnące na określony kolor. Ważny jest też pokrój rośliny – często tworzą one wyraziste, ostre akcenty w ogrodzie. Rośliny są tak sadzone, by tworzyły określone, uporządkowane formy. I tak, z roślin o delikatnych kwiatach i pokroju możemy komponować większe grupy, natomiast bardziej wyraziste, np. o dużych kwiatach, czy okazałych liściach lepiej sadzić pojedynczo.

aranżacja nowoczesnego ogrodu
fot. trendir.com

W nowoczesnych ogrodach widoczne jest ekologiczne podejście – ogród jest tak aranżowany, by był jak najbardziej samowystarczalny. Skutkuje to także oszczędnością czasu dla właścicieli takich ogrodów. Rośliny dobierane są tak, żeby jak najlepiej radziły sobie w danym środowisku i nie wymagały ciągłego podlewania, nawożenia, przycinania. Do takich ogrodów doskonale nadają się rośliny, występujące dziko, a nawet określane jako „chwasty”. W nowoczesnych ogrodach rezygnuje się z rozległych trawników, ponieważ wymagają one ciągłej pielęgnacji (koszenie, podlewanie). Zamiast tego można wyłożyć teren płytami lub wysypać żwirem.

nowoczesna altana ogrodowa
fot. freshome.com

Nowoczesny ogród powinien być przedłużeniem domu i powinien raczej tworzyć nowoczesny i wygodny zielony salon, niż dziki ogród. Służą temu m.in. komfortowe wypoczynkowe meble ogrodowe o prostych formach. Elementy małej architektury, jak altany albo pergole również mają nowoczesne formy – mogą być wykonane z metalu. W nowoczesnym ogrodzie popularnym materiałem jest też kamień, drewno i szkło. Poszczególne elementy powinny mieć proste, minimalistyczne i geometryczne kształty.

nowoczesna lampa ogrodowagrill do nowoczesnego ogrodu
fot. designboom.com                                                                             fot. stylisheve.com

Czytaj więcej o projektach ogrodów na portalu e-ogrodek.pl