Ogród w stylu wiejskim fot. fotolia

Ogród w stylu wiejskim jest swojski i niezobowiązujący. Nie znaczy to jednak, ze może w nim panować pełna dowolność. Taki ogród rządzi się swoimi prawami – jeśli ktoś spędzał przed laty wakacje u babci na wsi, może odwołać się do wspomnień. Ogród w stylu wiejskim to przede wszystkim rodzime gatunki roślin, albo takie, które są zadomowione u nas od lat. Ich zaletą jest to, że są łatwe w uprawie i odporne na warunki klimatyczne. Kwiaty powinny otaczać dom, ale nie powinno zabraknąć miejsca dla warzywnika oraz drzew i krzewów owocowych.

malwy przed domem
fot. fotolia

Kwiaty w ogrodzie wiejskim powinny być różnokolorowe. Najlepiej uformować z nich kilka pięter, w zależności od wysokości roślin. Najwyższe, często wymagające jakiejś podpory, powinny znaleźć się najbliżej ścian domu. Możemy tu umieścić malwy, słoneczniki, dalie, ostróżki. Nieco niższe rośliny powinny znaleźć się przed nimi. Stylowo będą wyglądały barwne kosmosy (onętki), łubiny, rudbekie, liliowce, słodko pachnące floksy i jesienne astry zwane marcinkami. Najniższe piętro mogą utworzyć nagietki, cynie, lwie paszcze, maciejki i astry. Przy płotkach i innych podporach możemy zasiać groszek pachnący i nasturcje. Na obrzeżach mogą znaleźć się krzewy – przede wszystkim jaśminowce, lilaki i czarne bzy – te ostatnie warto wykorzystać nie tylko jako dekorację, ale i źródło owoców na przetwory.

kwiaty w wiejskim ogrodzie
fot. Katarzyna Laszczak

Wiejski ogródek powinien być użytkowy. Powinnyśmy w nim wydzielić miejsce na warzywnik i zasadzić tam zioła oraz warzywa na co dzień wykorzystywane w kuchni, takie jak pomidory, ogórki, kapusta, marchew, pietruszka, seler, sałata, koper, szczypiorek, czosnek.

Jeśli nasz ogród jest na tyle duży, żeby urządzić w nim sad – zróbmy to. Jeśli miejsca na sad z prawdziwego zdarzenia brakuje, zasadźmy choć kilka drzew owocowych – jabłoń, gruszę, śliwę, czereśnię. Warto wyszukać stare, polskie odmiany, których uprawa jest coraz częściej przywracana. Warto też posadzić kilka krzewów porzeczek i agrestu.

meble w wiejskim ogrodzie
fot. fotolia

Elementy małej architektury również powinny mieć rustykalny charakter. Dobrze będą wyglądały drewniane meble, takie jak solidne ławy i stół z bali, ścieżki z kamieni polnych lub plastrów drewna, drewniane płotki z tradycyjnych sztachet lub wikliny. Jako dekorację można też odtworzyć starą studnię, albo przerobić na kwietnik drewniane taczki, czy koła od wozu.
Pożytkiem z ogrodu w stylu wiejskim jest nie tylko jego urok, ale i to, że dostarcza świeżych owoców i warzyw. Taki styl ogrodu doskonale pasuje do tradycyjnych domów, domów z bali, czy dworków.

Czytaj więcej o projektach ogrodów na portalu e-ogrodek.pl