Styl dworkowy fot. lubelskie.pl

Styl dworkowy to styl tradycyjnego szlacheckiego dworku. Jest on zdecydowanie przeznaczony dla miłośników tradycji i przytulnych, swojskich wnętrz. Zamiast błysku nowości, powinna w nim dominować szlachetna patyna. Styl dworkowy kształtował się głównie w XIX wieku, był też popularny w dwudziestoleciu międzywojennym. W tym stylu dominują naturalne materiały i antyki. Ponieważ polskie dworki były związane z wsią, widoczne też są elementy rustykalne.  Urządzając wnętrze w takim stylu trzeba uważać, by nie stworzyć jego nowoczesnej karykatury. Ważny jest umiar i wyczucie. Szlacheckie dworki nie epatowały bogactwem, a w cenie była przede wszystkim polska tradycja.

styl dworkowy
fot. sucha.podlasie.pl

Meble to przede wszystkim antyki, jednak dobrze, by reprezentowały różne style, możemy łączyć elementy empirowe z pochodzącymi z końca XIX wieku,  czy nawet art-deco. Umeblowanie dworków było uzupełniane przez lata, stąd charakterystyczna mieszanka stylów. Ważne też by meble nie wyglądały jak „spod igły”, lecz było na nich widać upływ czasu. Nie powinno zabraknąć biblioteczki i stylowego biurka, najlepiej traktowanych użytkowo, a nie tylko dekoracyjnie.

pokój w stylu dworkowym
fot. na-kaszuby.pl

W stylu dworkowym jest miejsce na jasne kolory – z tradycyjną bielą na czele oraz ciemniejsze – zielenie, czy amaranty. Ściany mogą być malowane lub pokryte tapetą o delikatnym wzorze, szczególnie dobrze wyglądają tapety z tkaniny. Na podłodze powinno znaleźć się drewno – w postaci desek, parkietu lub mozaiki. Drewno może też znaleźć się na ścianach lub sufitach, dobrze także wyglądają drewniane belki pod sufitem. W takim wnętrzu ważne są tkaniny. Meble wypoczynkowe powinny być tapicerowane, w oknach powinny znaleźć się zasłony. Firany, obrusy i serwetki – najlepiej z tradycyjnej koronki. Nie powinno zabraknąć dywanów i kilimów o orientalnych wzorach i zgaszonych kolorach. Najlepsze byłyby jedwabne, ręcznie tkane, można też zastosować wiskozowe, albo wełniane. Dywany i kilimy powinny się znaleźć nie tylko na podłogach, ale i ścianach – mogą stanowić stylowe tło dla obrazu, albo kinkietów.

wnętrze dworku
fot. na-kaszuby.pl

W stylu polskim powinno się znaleźć jak najwięcej pamiątek rodzinnych – im starsze, tym lepiej. Szabla na ścianie, czy portret przodka są mile widziane, jednak jeśli nie mamy takich pamiątek w rodzinie i decydujemy się na zakup stylowych elementów, wybierajmy te skromniejsze i spatynowane. Ściany powinny zdobić obrazy (niekoniecznie w bardzo ozdobnych ramach), grafiki i ryciny. Doskonale wygląda też stara zastawa stołowa, różne dzbanki, wazony, świeczniki, naftowe lampy, wszelkiego rodzaju porcelanowe bibeloty, cynowe kufle, miedziane i mosiężne akcesoria. Oświetlenie powinno również przypominać stare lampy, jednak nie na miejscu będą kryształowe żyrandole. Doskonale wyglądają piece albo kominki, zbudowane z tradycyjnych kafli o reliefowym wzorze.

styl dworkowy we wnętrzu
fot. zabytki.ocalicodzapomnienia.eu

Czytaj więcej o aranżacji wnętrz na portalu e-mieszkanie.pl.