Styl retro fot. home-designing.com

Styl retro to, najkrócej mówiąc – wnętrze z przeszłością. Wnętrza w stylu retro są eleganckie, komfortowe i pełne przepychu. Ten styl odwołuje się do przeszłości, jednak to, jak bardzo odległa będzie to przeszłość, zależy od nas. Można sięgnąć do XIX wieku, albo odwołać się do baroku. We wnętrzu w stylu retro nie wszystkie elementy wyposażenia rzeczywiście muszą pochodzić „z epoki” – równie dobrze można wykorzystać stylizowane akcesoria. Choć oczywiście antyki odziedziczone po przodkach, czy wyszperane na pchlim targu, dodadzą autentyczności. Decydując się na ten styl trzeba zachować umiar, bo łatwo popaść w przesadę i stworzyć mieszkanie, którego wystrój będzie działał przytłaczająco.

salon w stylu retro
fot. home-designing.com

We wnętrzu w stylu retro powinniśmy postawić na meble stylowe – drewniane, zdobione (rzeźbione, intarsjowane) i tapicerowane. Antyczna kanapa, fotele „ludwiki”, stoły o toczonych nogach będą jak najbardziej na miejscu. W sypialni możemy sobie pozwolić na łóżko z baldachimem, a urządzając kuchnię i łazienkę wybrać stylową armaturę ze stali, miedzi lub mosiądzu. Do łazienki będzie pasować też wanna wolnostojąca, najlepiej na „lwich” nogach.
 Stylowe meble są zazwyczaj dość masywne i najlepiej wyglądają w przestronnych wnętrzach. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim metrażem, dobrym pomysłem jest ustawienie jednego-dwóch stylowych mebli i uzupełnienie umeblowania nowoczesnymi elementami. Takie połączenie doda wnętrzu lekkości, a antyki w takim otoczeniu zyskają nowy wymiar.

sypialnia w stylu retro
fot. interiorcade.com

We wnętrzach w stylu retro możemy zastosować ciemne, nasycone kolory lub jasne pastele. Zależy to od naszych upodobań i wielkości mieszkania – w mniejszych lepiej zastosować jasne barwy. Ściany mogą być malowane, ale doskonale też będą wyglądać wzorzyste tapety. Podłoga w pokojach – koniecznie drewniana, dobrym pomysłem jest klasyczny parkiet (najlepiej woskowany) lub mozaika. Na podłodze w łazience i kuchni możemy położyć płytki ceramiczne, szczególnie klasycznie wyglądają czarno-białe.

łazienka w stylu retro
fot. desiretoinspie.net

Urządzając mieszkanie w stylu retro nie możemy zapomnieć o dodatkach – różnego rodzaju antycznych drobiazgach (od stojącego zegara po srebrne sztućce), ozdobnych lampach i żyrandolach, czy obrazach w ozdobnych ramach. We wnętrzu w stylu retro ważne są tkaniny – doskonale tu pasują ciężkie, aksamitne zasłony, wzorzyste materiały obiciowe, serwety i obrusy. Na podłodze stylowo będą wyglądać orientalne dywany i dywaniki.

Czytaj więcej o aranżacji wnętrz na portalu e-mieszkanie.pl.