Ogród feng shui

Według chińskiej filozofii feng shui, aranżacja przestrzeni ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, a także na pomyślność w związkach i rozwój kariery.Feng shui może też być pomysłem na aranżację ogrodu.

schody w ogrodzieWedług feng shui, w projektowanych przestrzeniach powinniśmy osiągnąć swobodny przepływ energii chi – siły życiowej natury i człowieka. Zapewnimy sobie w ten sposób lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne, a co za tym idzie - zapewnimy szczęście szczęście i powodzenie w każdej sferze życia.

Projektując ogród według zasad feng shui, przede wszystkim trzeba pamiętać, że każda roślina lub przedmiot reprezentuje odpowiedni żywioł i siłę, a ich świadome użycie może blokować lub wspierać siłę chi.Aby zapewnić właściwy przepływ energii, musimy zadbać o zachowanie równowagi wszystkich pięciu żywiołów, czyli drzew, ognia, ziemi, metalu i wody. Wykorzystanie aranżacji wodnych zapewni nam powodzenie w finansach, zaplanowanie tarasu czy patio we właściwym miejscu pomoże nam w budowaniu dobrych związków i przyjaźni, a odpowiednie zaaranżowanie zieleni i budowa ścieżek wpłynie na nasze dobre samopoczucie.
Dodatkowo istotne jest także utrzymanie harmonii między pierwiastkiem żeńskim jin i męskim jang. Te przeciwstawne siły nieustannie walczą ze sobą, ale jednocześnie tworzą całość i jedna nie może istnieć bez drugiej. Energię jin w ogrodzie reprezentują opadające liście, spokojna woda i delikatne barwy, zaś jang symbolizują strzeliste, pnące się w górę rośliny, rwący potok oraz wyraziste kolory.

Ścieżki w ogrodzie feng shui

Równowagę ogrodu tworzą przede wszystkim rośliny, ale równie ważna jest powierzchnia, po której się poruszamy. W ogrodzie feng shui szczególnie trzeba zadbać o ścieżki, ponieważ ich kształt, szerokość oraz nawierzchnia mają wpływ na ruch energii chi. W ogrodzie feng shui ścieżki powinny wić się łagodnie, najlepiej żebyby kierowały się ku wschodowi, by nieść ze sobą pozytywną energię i spowolnić przepływ chi. Bardzo ważny jest także materiał, z którego są wykonane. W ogrodzie feng shui zaleca się stosowanie symetrycznych kształtów, gdyż nieregularna forma może wprowadzać pewną niestabilność. Zakola oraz kręte ścieżki można łatwo tworzyć, używając kostek brukowych w kształcie trapezu. Doskonale w tym celu sprawdzą się przypominające kamień granitowy kostki, które wprowadzą do ogrodu element luksusu i elegancji. Ponadto ich naturalne kolory podkreślą ogrodową zieleń. Jest to szczególnie istotne w ogrodzie feng shui, ponieważ stonowane barwy pozytywnie wpływają na emocje. Ponadto kolory nawierzchni nie powinny dominować nad roślinnością, a jedynie ją podkreślać.

ścieżki w ogrodzie feng shui

Ścieżki biegnące po łuku sprawiają, że możemy czerpać z naturalnego otoczenia to, co najlepsze. Proste linie spowodują jednak, że energia chi przepłynie zbyt szybko. Można ją "spowolnić", stosując różne elementy dekoracyjne – posągi, figurki, rzeźby. Temu celowi służą też np. donice z kwiatami lub sadzenie o zwisających pędach.

fontanna w ogrodzieWoda w ogrodzie feng shui

Woda w ogrodzie feng shui jest niezwykle ważnym elementem. Nie tylko dostarcza ogrodowi energii, a także wzmacnia pozytywnie sferę związaną z finansami. Dlatego bardzo wskazana jest budowa stawu, oczka wodnego, czy instalacja fontanny. Pamiętajmy, że najkorzystniejszą energię niesie woda powoli płynąca ze wschodu. Zgodnie z zasadami feng shui żaden żywioł nie powinien dominować, dlatego nie powinniśmy dopuścić do tego również w przypadku wody. Jeśli nasz ogród położony jest w pobliżu szybko płynącej wody,powinno się wprowadzić elementy związane z żywiołem ognia. Mogą to być kamienie naturalne lub ich imitacja, którymi otoczymy oczko wodne, czy fontannę.

Relaks w ogrodzie

Ogród feng shui to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego warto wygospodarować w nim miejsce, gdzie będziemy mogli spotkać się z rodziną i znajomymi, przyjemnie spędzić czas.Wybór tego miejsca powinien również być zgodny z zasadami feng shui. Według nich, doskonałym miejscem na taras czy grill jest północny zachód. Taka lokalizacja sprawi, że ludzie będą wobec nas przyjacielscy i pomocni. Równie dobrym pomysłem jest taras o ekspozycji południowo-zachodniej. Sprzyja ona szczególnie pomyślności w związkach uczuciowych.
Z kolei kształt patio ma związek z pierwiastkami jin i jang w ogrodzie. Natomiast patio na planie kwadratu wzmocni męski pierwiastek jang, zaś o kształcie koła - pierwiastek żeński jin. Wybór powinien zależeć od tego, której siły brakuje w naszym ogrodzie.

patio na planie koła

 

Czytaj więcej o projektach ogrodów na portalu e-ogrodek.pl