Ogród w stylu japońskim fot. fotolia

Ogrody w stylu japońskim cechuje się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. Ten styl ogrodu wywodzi się z tradycji buddyjskiej, w której każdy element miał znaczenie symboliczne.

zdjęcie 1
fot. fotolia

Ogród w stylu japońskim wymaga sporo pracy. W naszym klimacie jego dokładna stylizacja jest niemożliwa do osiągnięcia, ale nie należy się zniechęcać. Piękny ogród możemy stworzyć, wykorzystując styl japoński jako twórczą inspirację.

Ogród w stylu japońskim w założeniu ma naśladować natur, jednak w sposób stylizowany. Elementy ogrodu mogą nawet imitować w s kali mikro bardziej imponujące elementy krajobrazu. Ogród w stylu japońskim powinien sprawiać wrażenie, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Taki ogród łączy elegancję z naturalnością. Cechuje go prostota, asymetria i harmonia.

zdjęcie 2
fot. fotolia

Elementy ogrodu w stylu japońskim

Niezwykle ważnym składnikiem ogrodu japońskiego jest woda. Symbolizuje ona życie i przemijanie, a jednocześnie wprowadza do ogrodu element ruchu. Woda powinna przelewać się z jednego oczka wodnego do drugiego, najlepiej przez małą kaskadę. Wodę w ogrodzie może zastąpić nieregularną plamą jasnego żwiru, która nada mu orientalny charakter, szczególnie jeśli wygrabimy na niej "fale" wody.

zdjęcie 3 zdjęcie 4

fot. Grupa Jukatan


Kolejnym elementem ważnym w ogrodzie japońskim są kamienie. W przeciwieństwie do wody, symbolizują one stałość i niezmienność natury. Kamienie powinny być jasne i o regularnych kształtach. Można wyłożyć nim ścieżki, które będą łagodnie wić się miedzy roślinami. Co ważne, takie ścieżki nie powinny krzyżować się ze sobą.

Rośliny i ich symbolika

Dominującym kolorem ogrodzie japońskim jest zieleń, a kwiaty powinny jedynie go podkreślać. W takim ogrodzie powinniśmy sadzić delikatne, jasne kwiaty w odcieniach bieli, jasnego różu i fioletu. Stylowo będą wyglądać np. lilie, chryzantemy, astry, lotosy, narcyzy, storczyki, zawilce czy peonie. Z krzewów kwitnących najodpowiedniejsze będą m.in. magnolie, wiśnie, jaśminowce i azalie japońskie. Kwiaty, tak jak inne elementy mają znaczenie symboliczne - uosabiają pory roku. Wiosnę symbolizują azalie i kamelie, lato trzykrotki i kosaćce, natomiast jesień przebarwiające się klony palmowe.
W ogrodzie japońskim nie możemy zapominać o roślinach zimozielonych, takich  jak bukszpany, ostrokrzewy, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne. Symbolizują one długowieczność.

Ogród japoński - style aranżacji

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, jednak dwa są najbardziej charakterystyczne.

TSUKIYAMA to ogród, w którym najważniejszą rolę odgrywa woda. Małe stawy są uosobieniem mórz i jezior, zaś strumyki to rzeki. Miniaturowe pagórki i kamienie to odpowiedniki gór. Zakładane są głównie przy buddyjskich świątyniach i wyróżniają się niezwykłą dbałością o szczegóły.

KARESANSUI to suchy ogród, na którego styl wpływ miały koncepcje zen. Tutaj grabiony żwir symbolizuje morze, kamienie to wyspy, a piasek - fale uderzające o brzeg. Zazwyczaj jest to ogród na terenie płaskim, zakładany często przy firmach czy ambasadach.

Założenie tradycyjnego ogrodu japońskiego wymaga wiedzy, cierpliwości i dużego nakładu pracy. Jeśli jesteśmy pasjonatami sztuki orientalnej i zależy nam na ogrodzie jak najbardziej zbliżonym do oryginału, przy jego zakładaniu przyda się fachowa pomoc.
Jeśli jednak nasza fascynacja Dalekim Wschodem jest słabsza, możemy zdecydować się na ogród, w którym wykorzystamy tylko niektóre elementy stylu japońskiego. Tak urządzony ogród również będzie miał niepowtarzalny styl i charakter, a końcowy efekt będzie łatwiejszy do uzyskania.

Czytaj więcej o projektach ogrodów na portalu e-ogrodek.pl