Sztuka Wyboru - projekt i realizacja concept storu

Na mapie kulturalnej Gdańska powstało miejsce absolutnie wyjątkowe – Sztuka Wyboru. W budynku z 1880 roku wpisanego do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego, na terenie byłego Garnizonu Huzarów w dzielnicy Gdańska – Wrzeszcz.

Sztuka Wyboru to kawiarnia, księgarnia, galeria sztuki, sklep z wzornictwem i sztuką użytkową, w której odbywają się wystawy, targi, warsztaty, festiwale, spotkania autorskie.

Budynek od zewnątrz przyciąga uwagę dużymi przeszklonymi witrynami co w połączeniu z cegłą podkreśla jego industrialny charakter. Wnętrze jest jasne, świetliste, pełne powietrza i przestrzeni. Nawiązuje swoim charakterem do nadmorskiej lokalizacji tego obiektu, kojarzy się z płowym kolorem plaży, żaglami, spokojem i relaksem. Architekci postanowili zachować oryginalną strukturę ceglanych ścian i połączyli ją z bielą, naturalnym drewnem i jasnymi dodatkami tj. pieńki, ceramiczne lampki, sizalowe dywany. Podłoga jest jednorodnym materiałem w ciepłym odcieniu szarości, przypominającym piasek. Uwagę przyciągają zawieszone nad stołami lampy, niezwykle efektowne choć proste w formie, nadające pomieszczeniu charakteru zwiewności i świeżości. Całość uzupełnia loftowe oświetlenie. Wygodne, głębokie kanapy z poduchami gwarantują doskonały wypoczynek, tak jak komfortowe fotele i kubełkowe krzesła. Tradycyjną ladę zastąpiono wyspą kuchenną, wokół której toczy się życie lokalu. Konstrukcja tej zabudowy przypomina domek - szklarnię, tu goście mogą raczyć się kawą, winem, sałatkami, tartami, zasiadając przy niskich lub wysokich stolikach lub przy dużym okrągłym stole w liczniejszym towarzystwie.

Dla chcących popracować w komfortowych warunkach istnieje możliwość skorzystania z długiego stołu tzw. comon table wyposażonego w niezbędne przyłącza techniczne, usytuowane przy witrynach, skąd roztacza się widok na rozległy teren Garnizonu.

W tej przestrzennej sali mieści się również księgarnia, w której można zaopatrzyć się w albumy i książki poświęcone sztuce, architekturze, fotografii, jak również wyselekcjonowane książki dla dzieci. Aby jak najlepiej wyeksponować książki oraz przedmioty wzornicze architekci wnętrz zaprojektowali system ekspozycyjny. System zakłada zmienną funkcję regału, jest on regałem niskim lub wysokim albo podestem mobilnym wraz z nadstawą. Połączenie dwóch elementów odbywa się poprzez gumę i system kołków. Meble wykonano z naturalnych materiałów, surowej sklejki oraz laminowanej płyty meblowej. Meble mają wiele możliwości konfiguracji, która wykorzystywana jest w miarę potrzeb.

Architekci wykorzystali szlachetne materiały i tkaniny. Jasne drewno i naturalne, ekologiczne materiały nawiązują do czystego, skandynawskiego stylu. Natomiast zastosowane na ścianach okładziny z płyt betonowych, otwarty sufit z odkrytymi instalacjami oraz świetliki dachowe, podkreślają nieformalny i industrialny charakter lokalu. Ciekawym elementem wystroju są przeszklone schody łączące piętra przydające wnętrzu przestrzeni, lekkości, fantazji.

W korytarzach oraz w salach wystawienniczych pozostawiono fragmenty odkutych surowych cegieł, połączone są one z odrestaurowanymi fragmentami cegieł licowych, białą ścianą oraz konstrukcyjnymi monumentalnymi nadprożami.

Część wnętrz stanowi powierzchnię wystawienniczo - konferencyjną, sklep z designem, biuro oraz salki wynajmowane na różnego rodzaju prezentacje.

Gdańsk Wrzeszcz, garnizon Kultury, pow. 800 m2