Poradnik jak wybrać mieszkanie. Na co zwrócić uwagę.

Badania pokazują, że 55% poszukiwaczy nawet nie rozważa zakupu mieszkania z rynku wtórnego, a 24% wolałoby kupić z rynku pierwotnego niż wtórnego. Każda z tych opcji ma zalety i wady.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego:

 • mieszkanie jest nowe, świeże i nie wymaga remontów
 • właściciel sam decyduje o wystroju wnętrza
 • wyższa estetyka budynków, nowoczesne budownictwo
 • rozwinięta infrastruktura, obecność windy
 • niskie koszty użytkowania
 • bogatsza oferta mieszkań
 • sąsiedzi w podobnym wieku, o podobnym stylu życia
 • możliwość uzyskania dopłaty
 • łatwiejsza możliwość sprzedaży mieszkania
 • możliwość wykupienia miejsca parkingowego
 • brak prowizji dla agenta nieruchomości

Zalety mieszkania z rynku wtórnego:

 • możliwość negocjacji ceny
 • szybkość realizacji transakcji
 • brak konieczności wykończenia i wyposażenia mieszkania
 • możliwość oceny zagospodarowania terenu wokół budynku
 • możliwość weryfikacji najbliższego otoczenia

Lokalizacja

W przypadku mniejszych miejscowości zazwyczaj nie ma problemu. Małe miasta dobrze znamy i zazwyczaj wiemy gdzie byśmy chcieli mieszkać. Gdy decydujemy się na mieszkanie z rynku pierwotnego lokalizację zazwyczaj określa oferta dewelopera i nie okłamujmy się – nie ma ich zbyt wiele. Co jednak w przypadku dużego miasta? Jeden z zaprzyjaźnionych Agentów Nieruchomości przygotowując Klientom ofertę wyznaje zasadę: "starych drzew się nie przesadza" i im częściej w danej sytuacji sobie te słowa przypominam tym bardziej w nie wierzę. Ludzie, którzy jakiś czas spędzili w danej lokalizacji i zaprzyjaźnili się z nią, nie powinni szukać dużo dalej. Oczywiście działa to w dwie strony, gdy nie czują się tam dobrze powinni szukać destynacji, w której każdego dnia będą odkrywać coś nowego.

Przed kupnem mieszkania należy zaznajomić się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego uzyskamy informacje o planowanych inwestycjach w otoczeniu. Gdy kierujemy się panoramicznym widokiem z okna może okazać się, że w niedalekiej przyszłości będziemy spoglądać sąsiadowi do kuchni, bo pod naszym oknem powstanie kolejny blok. Lokalizacja ma realny wpływ na atrakcyjność inwestycji co wiążę się z kosztami. W tym przypadku musimy znaleźć kompromis i zastanowić się czy stać nas na wybrany teren oraz czy nie jest to przepłacenie względem jakości inwestycji.

Cena

Najbardziej odczuwalny aspekt. Na wysokość kosztów wpływa wiele czynników jednak warto zapoznać się ze średnimi cenami za 1 m2 i poszukać ofert promocyjnych. Znajomość rynku nieruchomości pozwoli na lepszą selekcję ofert i po przeanalizowaniu innych aspektów – świadomość za co tak naprawdę w danym przypadku płacimy więcej czy mniej.

Czynsz i rachunki – należy dopilnować kwestii comiesięcznej opłaty. Zweryfikować usługi, do kosztów doliczyć opłaty za media.

Standard

Komórka lokatorska, winda, całodobowa ochrona, konsjerż, parking podziemny, siłownia, spa, basen, taras przy mieszkaniu czy taras na dachu … wraz z podniesieniem komfortu i poczucia bezpieczeństwa rośnie cena za 1 m². W tym momencie należy zastanowić się nad swoimi realnymi potrzebami i możliwościami.

Metraż i układ

Metraż to parametr rosnący wraz z ceną. Gdy stawkę cenową i odpowiednią wielkość mieszkania mamy dograne szukamy odpowiedniej konstrukcji budynku, która pozwoli na jak najbardziej swobodne przekształcenie układu funkcjonalnego i dostosowanie go do własnych potrzeb. W tym momencie należy zastanowić się ile chcemy pomieszczeń oraz zwrócić uwagę na długie, wąskie korytarze. Korytarze to metry, za które trzeba zapłacić, a lepiej te pieniądze zainwestować w dodatkowy pokój. Jeżeli układ ścian zewnętrznych nie sprzyja zmianom, lepiej prześledzić inne oferty. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który dostosuje układ do Waszych potrzeb. Jeżeli są Państwo zainteresowani udzielam bezpłatnych konsultacji w tym kierunku. Przy wyborze układu należy przeanalizować rzut uwzględniając aranżację mieszkania pod kątem zabudowy kuchennej, stolarskiej, umiejscowienia szaf itp.

Kondygnacja

Piętro, na którym zlokalizowane jest mieszkanie wpływa na bezpieczeństwo, wygodę i akumulowanie ciepła w ciągu dnia. Mieszkania na parterze i pierwszym piętrze są narażone na hałas dobiegający z ulicy czy lokali usługowych. Do niżej zlokalizowanych dociera mniej światła więc trzeba pomyśleć nad dobrym rozmieszczeniem oświetlenia. Jeżeli zależy nam na dużym tarasie zazwyczaj będzie to penthouse na najwyższym piętrze, jeżeli chcemy mieć ogródek będzie to parter.

Strony świata

Kwestia często bagatelizowana, a mająca spore znaczenie dla samopoczucia. Pomieszczenia zlokalizowane na stronę południową będą nasłonecznione i nagrzane w ciągu dnia. Pomieszczenia zlokalizowane na północ będą zawsze ciemne i chłodne. W pomieszczeniach skierowanych na wschód słońce będzie tylko o wczesnym poranku, natomiast na zachód – po południu.

Technologia inwestycji, stan techniczny

Technologia tradycyjna, murowana czy konstrukcja żelbetowa. Parametry przegród zewnętrznych oraz rodzaj izolacji termicznej. Materiały wykończeniowe, czy fasada tynkowana czy płyty laminowane HPL, czy kompozyt, kamień … Warto wiedzieć.

Księga wieczysta

Szczególnie ważna w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego. Gdy inwestycja należy do Wspólnoty bez wyodrębnionej księgi wieczystej należy dokonać weryfikacji. Poprosić o dokument potwierdzający własność do wglądu, akt notarialny mieszkania.

Rzetelność dewelopera

Przed ostateczną decyzją powinniśmy sprawdzić dewelopera. Poszukać informacji o jego terminowości, jakości niewywiązań z umowy. Dewelopera należy poprosić o wgląd do księgi wieczystej. Warto sprawdzić czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem, czy pozwolenie na budowę pokrywa się z tym co jest nam pokazywane.

Negocjacje

Podczas wizyty w biurze sprzedaży lepiej nie okazywać zbyt mocnego zainteresowania, które zapewni pewność sprzedawcy. Warto mieć oczy szeroko otwarte. Każde niedociągnięcie może być punktem wyjścia do negocjacji ceny.

Odbiór mieszkania

Na tym etapie warto poprosić o pomoc fachowca, inżyniera czy architekta wnętrz, który sporządzi szczegółowy raport i wychwyci wszystkie niezgodności, które należy rozliczyć zgodnie z umową. Raport obejmuje ocenę ścian, montażu okien, przygotowaniu instalacji, przyłączy i wiele innych. Podpisując dokument odbioru mieszkania, oświadczamy że akceptujemy jego stan dlatego nie warto w tym przypadku się śpieszyć.

Jak wybrać mieszkanie? Zapraszam, Aleksandra Wachowicz
Jak wybrać mieszkanie? Zapraszam, Aleksandra Wachowicz

Poprzednie Następne 1 / 4

 • Jak wybrać mieszkanie? Zapraszam, Aleksandra Wachowicz
 • Układ funkcjonalny to czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę.
 • Przed zakupem mieszkania poszukaj informacji o deweloperze.
 • Zwróć uwagę na kondygnację i otoczenie.