Szatnia nie musi być nudna

Kiedyś kojarzyły się ze szkołą lub teatrem. Dziś szatni jest coraz więcej: w siedzibach firm, biurowcach, bibliotekach, czy wyrastających jak grzyby po deszczu fitness klubach. Zrobił się rynek, to i rozwiązań producenci proponują coraz więcej. Jest w czym wybierać: od szafek, po akcesoria.

Wzrost zapotrzebowania na pozornie nieatrakcyjne pomieszczenia, jakimi są szatnie, powiązać chyba należy z trybem życia Polaków. Więcej się ruszamy, aktywniej żyjemy, co na co dzień widać w parkach i na ulicach. Zamiast telewizora – bieganie albo wizyta na siłowni, czy basenie. Zamiast samochodu – jako środek transportu do pracy wybieramy coraz częściej rower. Za nami podążają usługodawcy – otwierając coraz to nowe miejsca rekreacji ruchowej, ale także pracodawcy. Ci ostatni zauważać zaczęli potrzeby pracowników dojeżdżających na rowerach do pracy. Stąd szatnie w biurowcach, a w nich miejsce na garnitur na zmianę. Czasem przy szatni znajdują się też prysznice.Inny powód, dla którego szatnie na dobre wpisały się w krajobraz wielu firm, to system hot-desking. Jest to system pracy, w którym pracownicy nie mają przypisanych na stałe biurek, a każdego dnia rezerwują sobie i zajmują dowolne miejsce, wymusza stworzenie miejsc, w których mogliby przechowywać swoje rzeczy: komputer, dokumenty, przybornik z długopisami. Jest więc szatni coraz więcej. Rośnie też oferta producentów.

WYPOSAŻENIE SZATNI: PRZEDE WSZYSTKIM SZAFKI

Dzisiejsze szatnie to na ogół szeregi szafek ubraniowych poustawianych jedna na drugiej. Czymże się więc mogą różnić? Po pierwsze wyglądem, a więc sposobem wykończenia. Najprostsze z płyty meblowej, na ogół białe lub szare to rozwiązanie na mniej zasobne budżety, do krótkotrwałego przechowywania niezbyt wartościowych przedmiotów. Biorąc jednak pod uwagę nieskończoną niemal ilość możliwości wykończenia: kolorów i faktur płyty, daje to już niemałe możliwości aranżacyjne. Szatnia w klubie fitness może zostać dzięki temu urządzona i wyposażona w sprzęty barwami nawiązujące do logotypu marki.

Szafki spotykane na ogół w aqua parkach, w zakładach przemysłowych, czy innych firmach wykonane są z metalu. Odporne na wodę, ogień i włamania, gwarantują większe bezpieczeństwo. Można w nich na dłuższy czas pozostawić wartościowe przedmioty. Wariant podstawowy to gładka stal malowana na biało, szaro, czy inny kolor. Wyjdźmy jednak poza wariant podstawowy: takie szafki mogą wyglądać jak luksusowe meble wykonane z drogiego drewna. Precyzyjne wykonanie, naturalne okładziny wysokiej jakości nadają szatni całkiem nowego wyrazu i wymiaru. Te szafki to najwyższej klasy meble użytkowe. Mamy też model pośredni: metalowe fronty różnych kształtów, faktur i rozmiarów, dają naprawdę świetne efekty wizualne.

Ważnym elementem szafek ubraniowych jest sposób zamknięcia. Kłódki i kluczyki wciąż są masowo używane, jednak powoli przechodzą do lamusa. Nowoczesne szafki wyposażone są w elektroniczne zamki otwierane na kod, na kartę, nawet taką, której nie trzeba zbliżać do zamka- wystarczy mieć ją przy sobie. To rozwiązania nowoczesne z najwyższej półki.

JEDNAK NIE TYLKO SZAFKI

Oprócz szafek, które są przecież w szatni najważniejszym elementem wyposażenia, przydaje się tutaj szereg innych sprzętów. Niejednokrotnie są to rzeczy nie występujące w masowej produkcji, a dostępne jedynie na zamówienie.Przydadzą się więc na pewno ławki, pufy i inne siedziska, na których można się przebrać. Specjalne stoliki i blaty przed lustra z uchwytami na suszarki do włosów, lustra wbudowane w szczytowe ściany szafek to kolejne elementy, w które warto doposażyć szatnię. W większych obiektach, szczególnie w przestrzeni koedukacyjnej, przydadzą się też przebieralnie – pojedyncze budki lub łączone szeregowo. Na ogół z drzwiami blokowanymi od środka. Tutaj również mamy do dyspozycji szeroki wachlarz projektów i wykończeń.

Szatnia staje się jedną z wizytówek firm. W obiektach rekreacyjno-sportowych jej znaczenie jest co najmniej równe znaczeniu jakości zaplecza sprzętowego. Dla pracodawców z kolei to jeden z elementów przewagi w walce o najlepszych pracowników. Wyraz troski o ich szeroko pojmowane potrzeby. Skromny, acz wymowny punkt w strategii inwestycji w kadry. Bynajmniej nie teatralno-szkolny zabytek.

Szafki w sztani
Szafki w sztani

Poprzednie Następne 1 / 6

  • Szafki w sztani
  • Szafki w szatni
  • Szatnia
  • Wyposażenie szatni
  • Szatnia
  • Projekt aranżacji szatni w biurze