Projekt i wyposażenie placówek medycznych to wyzwanie

Przychodnie, kliniki, gabinety lekarskie wymagają szczególnego podejścia do projektowania. Oprócz oczywistych względów estetycznych, należy tu uwzględnić również oddziaływanie na emocje. A także zachowanie dyskrecji i intymności.

PRZESTRZEŃ WYMAGAJĄCA PRZEMODELOWANIA

Placówki medyczne jawią się często jako ostatnie skanseny architektury wnętrz. Zniknęły co prawda ze znakomitej większości rejestracji szyby oddzielające personel od pacjentów, a we wnętrzach pojawiły się kolory, ale czasem trudno oprzeć się wrażeniu, że to zabiegi mające pełnić rolę pudru. Podczas, gdy firmy, banki, a nawet niektóre urzędy stawiają na nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania, wizyty w przybytkach zdrowia nadal zbyt często przyprawiają o ból głowy. Długie korytarze, nierzadko ściśnięci jak szprotki pacjenci i zero dyskrecji tam, gdzie powinniśmy się czuć komfortowo i bezpiecznie. Czy projektując wnętrza placówek medycznych, również tych przebudowywanych i remontowanych, nie warto pójść głębiej i przemodelować przestrzeń, nawiązując do najlepszych trendów i praktyk z nowoczesnych firm, bibliotek i innych obiektów publicznych? Wówczas może wizyty w tego rodzaju miejscach, choć często bardzo smutne i stresujące, staną się mniej krępujące i przytłaczające? O wpływie samopoczucia na zdrowie wie każdy lekarz. Czas na praktykę!

Pierwszy kontakt pacjenta z personelem po wejściu do obiektu odbywa się na ogół w rejestracji. I tutaj ważne jest pierwsze wrażenie: schludne i czyste, ale przyjazne, w przyjemnej kolorystyce z dyskretnymi dekoracjami. Doskonale nadadzą się kwiaty doniczkowe.Przed samą rejestracją często linia oznaczająca dystans kolejki do rejestrującego się właśnie pacjenta. Czy to jednak wystarczy, by zapewnić dyskrecję? Brakuje elementów wyciszających: osłon, materiałów akustycznych.

Z rejestracji udajemy się do poczekalni i tutaj często zaczyna się męczarnia. Długi korytarz, ustawione rzędem krzesła i sfrustrowani, nierzadko skrępowani pacjenci. W starych budynkach, trudno o cuda. Jeśli jednak na korytarzu pojawią się dyskretne i estetyczne przepierzenia w postaci półotwartych ścianek, parawanów i dużych donic z roślinami, wnętrze stanie się bardziej przyjazne, a pacjenci zyskają minimum intymności. Ideałem, co prawda, byłoby takie przemodelowanie przestrzeni, by każda poradnia zyskała własną kameralną poczekalnię, jeśli jednak z różnych względów nie jest to możliwe, warto sięgnąć po elementy wyposażenia, które zastąpią niejako głębszą ingerencję. Parawany, panele akustyczne, ścianki szkieletowe, zielone ściany, boksy z półkami na prasę i ulotki – dostępnych rozwiązań jest naprawdę sporo.

NIE TYLKO BIEL

Wnętrza przychodni, klinik i tego rodzaju obiektów powinny być czyste, ale niekoniecznie sterylne i przytłaczające chłodną bielą. Biel jest uniwersalna i w dobrze zrobionym projekcie – piękna, rozjaśniająca umysł, kojąca emocje. Można więc pójść w tym kierunku albo popuścić nieco wodze kreatywności i użyć całkiem innych narzędzi. Jednym z nich są kolory. Drugi to motywy. Trzeci – materiały.

Obecnie na tym rynku widzimy wyraźnie zarysowane dwa trendy. Pierwszy z nich opiera się o barwy: bardziej energetyczne, optymistyczne, poprawiające samopoczucie, jak pomarańczowy, żywa zieleń, optymistyczny róż. Pojawiają się na ścianach, często w towarzystwie bieli lub modnych ostatnio lekkich szarości, ale także w elementach wyposażenia. Coraz częściej pojawiają się tak wygodne kolorowe kanapy, pufy, fotele. Również te specjalistyczne nabrały barw.

Drugi trend również zahacza o kolory, ale w większym stopniu operuje motywami i materiałami. Mogą się więc pojawić fototapety w optymistyczne wzory, np. uśmiechnięte twarze dzieci i dorosłych (nie tylko u stomatologa), czy motywy zaczerpnięte z natury: las, plaża, szczyty górskie, słoneczna wiosenna łąka. Natura jest bezpieczna, bo neutralna i pozytywnie wpływająca na nasze samopoczucie. Dlatego warto sięgać, co architekci projektujący placówki medyczne coraz częściej czynią, po naturalne materiały i kojarzące się z naturą barwy: drewno, ceramikę, kojącą zieleń.

WYPOSAŻENIE TYPOWE LUB NIE

Część wyposażenia gabinetów lekarskich niczym nie różni się od biur – biurka dla lekarzy, krzesła, fotele w poczekalniach pochodzą na ogół z tych samych źródeł. To, czym się różnią, to szczególne wymagania dotyczące ścieralności, odporności na działanie detergentów i ogólnej łatwości utrzymania w czystości. Dlatego zastosowane tu blaty, stelaże i tapicerki muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości i ułatwiających pielęgnację. Szczególnie w tych pomieszczeniach, gdzie wymagane jest zachowanie wręcz sterylnej czystości.

Drugi segment wyposażenia stanowią sprzęty specjalistyczne, jak - nie stosowane praktycznie nigdzie indziej - przeszklone i zamykane witryny na leki, leżanki i fotele do badań oraz zabiegów (choćby wspomniany już stomatologiczny), blaty z umywalkami ze stali kwasoodpornej czy corianu. Z corianu zresztą – niezwykle trwałego, a w czasie obróbki bardzo plastycznego tworzywa, często tworzy się nietypowe, specjalistyczne sprzęty do laboratoriów, czy przeróżnych pracowni. Uzyskujące dowolny kształt tworzywo, jest przy tym odporne na uderzenia, działanie wody, czy kwasów.

Kolejna grupa sprzętów i mebli, to takie, które nie kojarzą się bezpośrednio z wyposażeniem placówek medycznych, a jednak są w nich bardzo przydatne. Przykładem mogą być wykonywane na zamówienie pod wymiar, meblościanki do oddziału dziecięcego, w ciągu dnia zajmujące minimum przestrzeni, a nocą stanowiące wygodne miejsce noclegu towarzyszącego małemu pacjentowi rodzica.

Komfortowi dzieci i rodziców służą też coraz bardziej popularne kąciki zabawy. Wymagają one jednak zmyślnego zaprojektowania i wyposażenia, sprzyjającego bezpieczeństwu maluchów, bez naruszania spokoju innych pacjentów.

ZAPLECZE: WYGODNE I FUNKCJONALNE

Praca w służbie zdrowia jest niewątpliwie obciążająca. Dlatego zarówno pomieszczenia w części niedostępnej dla pacjentów, jak i w samych gabinetach lekarskich, powinny umożliwiać odpoczynek i wyciszenie. Potrzebna jest wygodna kuchnia ze stołem, pełen węzeł sanitarny, kompleksowo wyposażone przebieralnie.

Istnieje też tutaj konieczność przechowywania całej masy dokumentacji, leków i sprzętu medycznego – przedstawiającego niejednokrotnie dużą wartość materialną, ale też takiego, który nie może się dostać w niepowołane ręce. Stąd potrzeba wyposażenia w pojemne szafy i witryny, odporne na ogień, zalanie i włamania. Ważne są też solidne szafy z kartotekami – na ogół metalowe – ogniotrwałe i bardziej odporne na włamania. Dla ułatwienia szybkiego wyszukiwania danych pacjentów, warto zaopatrzyć je w mechanizmy cargo oraz poręczne organizery.

PRZYDATNY AUDYT

Projektowanie placówek medycznych nie jest łatwą sprawą, szczególnie jeśli nie chce się jedynie „przypudrować” zastanej rzeczywistości. Spełnienie norm sanepidu z jednej strony, a z drugiej komfort i dobre samopoczucie personelu i pacjentów – z samej definicji funkcjonujących w murach obiektu w sytuacji stresu, to duże wyzwanie. Pomocny może okazać się rzetelny audyt, dzięki któremu niejednokrotnie udaje się zidentyfikować i rozwiązać problemy na pierwszy rzut oka niewidoczne. Jak choćby system sygnalizacji informujący, czy przyjmujący w gabinecie lekarz jest sam, czy towarzyszy mu pacjent. Ilu projektantów z wizytą u lekarza narażało się na krepujące pukanie? Może i takie sprawy uda się wreszcie trwale rozwiązać?

Projekt wyposażenia placówki medycznej
Projekt wyposażenia placówki medycznej

Poprzednie Następne 1 / 4

  • Projekt wyposażenia placówki medycznej
  • Placówka medyczna dobrze zaprojektowana i wyposażona
  • Wyposażenie nowoczesnej placówki medycznej
  • Placówka medyczna Medipark