Nowy biznes - nowa architektura

Przez lata biuro było po prostu biurem. Dziś już coraz bardziej nie jest. Równocześnie będąc. Bo w ślad za rewolucyjnymi zmianami w stylach zarządzania następują zmiany w organizacji i aranżacji miejsc pracy. A to prawdziwe wyzwanie dla projektanta. Jak podejść do sprawy? Najlepiej indywidualnie.

Rozwój technologiczny zmienia nie tylko ludzki świat, ale i nas samych. I od wieków właśnie technologia wyznacza intensywność zmian pokoleniowych. Zaś obecna intensywność przemian nie ma sobie równych w historii, nawet z uwzględnieniem rewolucji przemysłowej w XVIII wieku. Efekt? Już nie pokolenia, ale nawet kolejne roczniki pracowników – coraz bardziej mobilnych, o kompletnie odmiennym podejściu do wykonywania zadań – prezentują inne oczekiwania, potrzeby, styl realizacji zadań. Te dwa czynniki zaś wymuszają zmiany w stylu zarządzania dla osiągnięcia jak największej efektywności pracy w zmieniających się warunkach. Poszukiwania coraz lepszych metod na zwiększenie efektywności, doprowadziły firmy do kładzenia silnych akcentów na pracę zespołową, przy równoczesnym rozwoju realnego przywództwa. Menadżerowie uczą się być liderami kierującymi nie tylko pracą przydzielonego im zespołu, ale koordynującymi pracę wielu pracujących równolegle zespołów projektowych. Praca w trybie projektowym ma zaangażować mocniej pracowników, dać im większe poczucie sprawczości i odpowiedzialności za realizowane zadania. A zarazem wzmacniać zespołowość i rolę liderów. I nawet niewielkich rodzinnych organizacji te zmiany w zarządzaniu nie ominą, choć dotkną w różnym zakresie. Co to oznacza dla architekta? Dynamicznie zmieniające się podejście do modelowania przestrzeni, korzystanie z nowoczesnych narzędzi i elementów aranżacji, ale także coraz mocniejsze personalizowanie projektów i wiązanie ich z rzeczywistymi potrzebami zespołu. I od tego właśnie zaczniemy.

POZNAJ FIRMĘ, DLA KTÓREJ ROBISZ PROJEKT

Dobrze zaprojektowane wnętrza to takie, które są nie tylko spójne aranżacyjnie, ale maksymalnie funkcjonalne i dopasowane do potrzeb członków zespołu. Nie wystarczy więc już zanotowanie wymagań szefa. Optymalny poziom wiedzy potrzebny do wykonania projektu da audyt potrzeb wykonany wśród członków zespołu. Pracownie radzą sobie z nim na różne sposoby: przez przeprowadzenie specjalnie przygotowanych autorskich ankiet, rozmowy z szefami działów, a nawet poszczególnymi pracownikami. Jaką wiedzę pomaga uzyskać audyt? Między innymi o stylu pracy danego działu – czy w pomieszczeniach dla niego przeznaczonych powinny stać stanowiska zapewniające możliwość pracy indywidualnej, czy raczej wspólny duży stół do pracy zespołowej. Grafiki na ścianach, tablice magnetyczne, flipcharty, kalendarze i inne elementy mogą, a nawet powinny być uwzględnione w projekcie architektonicznym. Podobnie jak stylistyka, jakiej oczekuje zespół. Nie sposób pominąć tutaj kwestii wpływu, choćby barw na samopoczucie i funkcjonowanie człowieka. Dogłębne poznanie potrzeb dostarczy wiedzy potrzebnej do podjęcia decyzji o doborze narzędzi i elementów aranżacji.

PRZESTRZEŃ OTWARTA NA ZESPOŁOWOŚĆ

Wpływ modelu zarządzania i pracy w danej organizacji przekłada się na projekt już na etapie wstępnego modelowania przestrzeni. Biuro staje się coraz bardziej otwarte, pozbawione dużej ilości ścian, które jeszcze kilka lat temu dość gęsto by je przecinały. Często występujący model to otwarta przestrzeń z wydzielonymi niejako „wypustkami”, czy „kieszeniami”, w których umiejscawia się kuchnie, sale szkoleniowe, ale też pokoje cichej pracy, czy rest-roomy. Jednocześnie ludzie pracujący we wspólnej przestrzeni nie mogą sobie nawzajem przeszkadzać. I tę optymalną funkcjonalność dobry projekt będzie w sobie zawierał.

Stół do pracy zespołowej

Ten model, oparty o strefy ułatwiające pracę zespołową przecina się z koniecznością zapewnienia większej intymności pracownikom wymagającym skupienia, bezpieczeństwa dokumentacji, jak choćby księgowość, kadry, dział prawny. Dlatego nie znikają tradycyjnie pojmowane biura i gabinety, choć i do nich przenika nowe: czasem w formie mniej oficjalnej stylistyki wnętrza lub przeszklonych ścian, a czasem w formie nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w samym biurze.

ZARZĄDZANIE PRZESTRZENIĄ TO WYZWANIE DLA PROJEKTANTA

Rozwój, przenikanie nowych trendów, budowanie zespołu, a wszystko to w ciągłym dążeniu do optymalizacji kosztów i zysków to codzienność wielu firm. W rozwiązaniu wielu problemów przedsiębiorców może pomóc dobry, oparty o najnowocześniejsze rozwiązania projekt aranżacji wnętrz.

Choćby taki, związany z mobilnością pewnych grup pracowników, a trzeba mieć świadomość, że to trend o tendencji wzrostowej w wielu branżach. Handlowcy, kierownicy budów, szkoleniowcy, rekruterzy, czy wszelakiej maści kontrolerzy niejednokrotnie większość swego czasu pracy spędzają poza siedzibą firmy. Częstokroć pojawiają się w niej sporadycznie. I oto w firmie zatrudniającej 50 osób, 20 biurek pozostaje niemal stale pustych. Koszty i przestrzeń to środki, które można zdecydowanie lepiej wykorzystać lub obniżyć wydatki funkcjonowania firmy.

Rozwiązaniem, którym zachłystuje się wielu klientów, jest oparcie części biur o zasadę hot-desków i powiązanie ich z informatycznym systemem zarządzania przestrzenią biurową. Jak wygląda taka firma? Oprócz wydzielonych biur pracowników stacjonarnych mamy część zaprojektowaną w taki sposób, by znalazły się w niej i ergonomicznie zaplanowane otwarte przestrzenie, salki konferencyjne i boksy cichej pracy. Ich cechą jest brak stałego przypisania do konkretnych pracowników. Każdy członek zespołu otrzymuje kartę i login do systemu. Wiedząc, że danego dnia będzie w firmie, rezerwuje sobie wybrane miejsce do pracy: gabinet, biurko, miejsce przy stole. Przyjeżdża do firmy, podchodzi się do szfaki, wyjmuje z niej segregator z dokumentami, paprotkę, kubek i idzie do zarezerwowanego uprzednio miejsca pracy. Zamiast 50 biurek, w firmie pozostaje 30, ale te są na ogół optymalnie wykorzystane. Oczywistym jest, że wprowadzanie takich głęboko ingerujących w sposób funkcjonowania firmy i kosztownych zarazem rozwiązań musi być poprzedzone bardzo starannym audytem.

Pomieszczenia cichej pracy

PRZYBORNIK PROJEKTANTA

Jeśli biuro nie jest już w pełni biurem i tylko biurem, to siłą rzeczy znajdujące się w nim wyposażenie również ewoluowało. Każdy kolejny rok przynosi kilka rozwiązań, które można wykorzystać dla zaprojektowania optymalnie funkcjonalnych, komfortowych, a przy okazji pięknych przestrzeni biurowych. Najprościej będzie wskazać ściany, które zamieniły się w przepierzenia, szyby, panelowe przegrody w formie drzwi – ścian przesuwnych. To elementy modelowania przestrzeni, które zna każdy architekt. W zaawansowanych projektach warto uzupełnić je o rozwiązania najbardziej nowoczesne, jak choćby szklane ściany sterowane elektronicznie, które można przyciemnić w wymagających tego sytuacjach.

Klasyczne biurka zastępują często stoły do pracy zespołowej – na 6, 8 czy kilkanaście osób z mediaportem pośrodku. Mogą mieć niewielkie przepierzenia, oddzielające nieco pracowników, ciągle jednak ułatwiając pozostawanie w ciągłym kontakcie.Pozostając przy stołach, wskażmy modele, którym bliżej do urządzeń, niż mebli. Elektronicznie regulowane biurko jeszcze kilka lat temu miało status innowacyjnego gadżetu, dziś coraz częściej znajduje miejsce w kreatywnych działach polskich firm. Regulowana wysokość pozwala na pełne dostosowanie miejsca pracy i łatwe przemeblowanie stanowiska dla innego pracownika. W maksymalnie prosty sposób, czyli jednym naciśnięciem przycisku na panelu sterującym. Wysokość blatu reguluje się przyciskami zamieszczonymi na elektronicznym panelu sterowania. Przycisk – góra, przycisk – dół. Jeden gest palca wskazującego zamienia mebel z biurka w blat roboczy do pracy zespołu projektowego, mini-stół konferencyjny lub podest do prezentacji gotowego projektu.Stoły konferencyjne, łączone szeregowo za pomocą zaczepów i wtyczek pozwalają na utworzenie ciągu roboczego dowolnej długości, podłączonego do jednego gniazdka sieciowego.Warte uwagi są też siedziska: choćby anatomiczny fotel płynnie dostosowujący się do każdego ruchu i pozycji siedzącej na nich osoby. Nawet, gdy ta zechce odchylić się pod skosem.Albo wygodne głębokie fotele łączone na zaczepy, których oparcia ułożone w krąg tworzą niemal dźwiękoszczelną ścianę, zapewniającą intymność konferującym osobom.

Dysponujący nowoczesnymi narzędziami architekt, uzbrojony w wiedzę wynikającą ze starannie przeprowadzonego audytu może zaprojektować wnętrze, które będzie nie tylko biurem, ale profesjonalnym narzędziem wspierającym zarządzanie firmą.