Jak stworzyć ogród atrakcyjny zimą

Rosliny kwitnące zimą? – oczywiście to możliwe!

Niektórym roślinom śnieg i mróz nie przeszkadza by mogły nas zachwycać swoim wyglądem. Między grudniem a marcem wrzośce kwitną na czerwono, różowo bądź biało, tworząc barwne kobierce o wysokości 15-25 cm. Do kwitnących zimą bylin zaliczamy miłka amurskiego (kwitnie na żółto), ciemiernika białego (białe kwiaty),  rannika zimowego (złoty), pierwiosnki (w zależności od odmiany kwitną na żółto, różowo i lila) oraz kosaćce żyłkowane (o niesamowicie niebieskich i fioletowych kwiatach).

W lutym można spotkać kwitnącą kalinę Viburnum x bodnantense. Zimozielone oczary pokazują piękne kwiaty również w lutym, a czasem już w styczniu. Jako pierwsze pojawiają się cytrynowe lub czerwone kwiaty Hamamelis japonica, później pomarańczowo-czerwone bądź złociste, delikatnie pachnące kwiaty Hamamelis mollis. Krzew o nieprzypadkowej nazwie – zimokwiat wczesny – od grudnia do marca prezentuje na swoich gałęziach dzwonkowate kwiaty o ciekawym zabarwieniu - czerwonym wewnątrz i żółtym na zewnątrz. A przy tym pięknie pachnie wanilią.

 

Co jeszcze może zdobić nasz ogród zimą?

Oprócz roślin kwitnących zimą, atrakcyjnie wyglądają też rośliny, których owoce utrzymują się aż do wiosny. Takimi roślinami są: ognik, irga, ostrokrzew czy skimia. Poza tym kolor w ogrodzie zapewniają rośliny zimozielone oraz z ozdobnymi szyszkami, jak jodła koreańska. Innym przykładem jest dereń oraz tamaryszek pięciopręcikowy, które dopiero po opadnięciu liści pokazują ozdobne pędy w kolorze czerwieni oraz oliwnik o pędach srebrzystych.

 

Berberys
Berberys

Poprzednie Następne 1 / 4

  • Berberys
  • Ognik
  • Dereń
  • Wrzośce