Kolory roku

Dla jednych to ważna informacja, dla innych fakt, nie wnoszący zmian do ulubionej palety barw. Wiodący producenci farb wybrali „Kolory roku 2016”! Dla tych wszystkich, którzy zajmują się projektowaniem i chcą aby ich produkty znalazły się na liście tych najbardziej pożądanych, ta informacja, to duży krok do sukcesu. Z każdym dniem na łamach gazet i na witrynach sklepowych pojawiać się będzie coraz więcej aranżacji i obiektów w najbardziej modnych kolorach tego roku.

PANTONE po raz pierwszy wybrał kombinację dwóch kolorów. Faworytami okazały się Rose Quartz i Serenity. Co zaważyło na takim wyborze? Coraz częściej okazuje się, że wiodące kolory farb stają się powszechne nie tylko w branży wyposażenia domu, projektowania mebli, ale także rzutują na modę odzieżową. Dwa uzupełniające się kolory zostały wybrane, aby wnieść odrobinę spokoju do domu w obecnie dość mocno stresujących czasach. Oto jak PANTONE argumentuje swój wybór: „Decyzja była oparta na emocjach, a wybór koloru miał wydźwięk symboliczny; migawka tego, co widzimy w naszej kulturze. Wyraz obecnego nastroju. Rose Quartz jest dość mocny w wyrazie lecz ma łagodny ton, który wyraża współczucie i daje poczucie spokoju. Serenity jest lekki i beztroski, jak niebo nad nami. Przynosi uczucie wytchnienia i relaksu nawet w burzliwych czasach.”

Benjamin Moore, natomiast, wysunął dość zaskakującą propozycję. Myślę, że asceci, minimaliści i nie tylko oni będą zachwyceni. W tym roku wybór padł na „Simply White”. W mojej ocenie, od dłuższego czasu panuje moda na biel i szarość, które są dość mocno skontrastowane z czernią. Opisany zestaw to duży wykrzyknik w obecnie panujących wyborach „jak urządzać wnętrza”. Nie dziwi mnie zatem, że ten kolor, choć niepozorny, nareszcie został należycie uhonorowany. Wychodzi na to, że kolor biały zostanie z nami na dłużej.

Sherwin-Williams trochę jakby połączył wybory PANTONE i Benjamin Moore. Jego kolor roku, Alabaster, łączy w sobie atmosferę spokoju z prostotą i jasnością bieli. Wnętrza utrzymane w takim kolorze nie będą zatem ani zbyt surowe, co często zdarza się przy nadmiernej ilości czystej bieli, ani przesanie ciepłe. Połączenie pierwiastka antycznej elegancji z nastojem kolorów ziemi stanowić będzie oazę spokoju sprzyjającą chwilom relaksu.

Ostatni z producentów, GLIDDEN®, zaproponował podobne rozwiązanie czyli Cappuccino White.

Co zrobić aby najmodniejsze kolory mogły zagościć w Twoim domu?

Na szczęście, kolory 2016 roku są miękkie, pastelowe i neutralne, a co najważniejsze dość mocno do siebie zbliżone. Jeśli zatem masz w planach całkowitą re-aranżację swojego wnętrza bez trudu będziesz mógł urządzić je w najmodniejszych kolorach. Jeśli jednak masz ochotę jedynie na niewielkie zmiany, i w tym przypadku nie będzie najmniejszego problemu. Wspomniane kolory możesz zastosować do wszystkich wnętrz, stylów i zestawiać z innymi kolorami, którymi na co dzień się otaczasz. Najłatwiejszym, najszybszym i najtańszym sposobem na zmiany są dodatki. Osobiście jestem zwolenniczką projektowania monochromatycznych wnętrz, w których kolor dodany jest właściwie jedynie za pomocą dodatków lub farby na ścianach. Zawsze powtarzam klientom, że taki wybór pozwoli im na szybką zmianę nastroju wnętrza w zależności od potrzeb, okazji lub upodobań. Nie trudno jest go także zmienić jeśli po prostu się znudzi. Nie trzeba wówczas wymieniać drogiej sofy czy zabudowy kuchennej, a jedynie przemalować jedną ścianę by wnętrze nabrało zaskakująco innego wyrazu. Nawet jeśli zażyczymy sobie najbardziej nietypowy kolor, puszka takiej farby z mieszalnika, dobrana ze wzornika NCS wyniesie nas nie więcej niż 50 zł. Zmian można również dokonać wymieniając zasłony, donice, poduszki, dywaniki, świece, pościel czy kwiaty.

A wam jak podobają się najmodniejsze kolory na 2016? Podzielacie wybór czy całkowicie się z nim nie zgadzacie?

Benjamin Moore - Simply White
Benjamin Moore - Simply White

Poprzednie Następne 1 / 4

  • Benjamin Moore - Simply White
  • Sherwin-Williams - Alabaster
  • GLIDDEN - Cappucino White
  • Moodboard na rok 2016