Architektura ujęta w obrazach architektura ujęta w obrazach

Pierwsza trwała fotografia powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Obraz znajdował się na cynkowej płytce pokrytej bitumem, a zrobienie zdjęcia trwało aż 8 godzin! Dopiero w końcu XIX stulecia fotografia upowszechniła się, kiedy powstały pierwsze aparaty z suchym żelem nakładanym na światłoczuły papier lub kliszę.

Zanim fotografia weszła do powszechnego użytku, wspomnienia zatrzymywano za pomocą pędzla, płótna i papieru. O dawnej architekturze możemy dowiedzieć się z opisów, rycin i obrazów. W Gabinecie Rycin Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się akwarela autorstwa Zygmunta Vogla, na której możemy podziwiać piękny zamek w Krasnymstawie (obraz powstał na przełomie XVIII i XIX wieku). Innym znanym malarzem, który ukazywał architekturę był Camill Pisaro – francuski malarz impresjonistyczny. Choć pod koniec jego życia fotografia stawiała już pierwsze kroki, on pozostał wierny sztaludze. Z jego obrazów można dowiedzieć się, jak dokładnie wyglądała architektura paryskich ulic w XIX wieku i zobaczyć domy z przedmieść stolicy Francji.

Współczesna architektura zatrzymana w kadrze
Dzisiaj dużo szybciej oddać piękno, lecz mimo nowoczesnego sprzętu fotograficznego nadal liczy się warsztat. Cyfrowe obrazy najlepiej oddają charakter współczesnej architektury. W dużych miastach o bogatej historii przeplatają się budynki wzniesione w różnych okresach historycznych. Jednym z nich jest nasza stolica, w której w jednym kadrze występują kamienice zbudowane w XIX wieku i wzniesiony w 2014 roku nowoczesny drapacz chmur Cosmopolitan Twarda 2/4, w którym znajdują się luksusowe apartamenty. Warszawa  pielęgnuje swoją historię, a także dba o dynamiczny rozwój miasta i jego architektury. Nowoczesny budynek Cosmopolitan Twarda 2/4 został zaprojektowany przez niemieckiego architekta – Helmuta Jahna, który jest pomysłodawcą całkowicie przeszklonej elewacji budynku. Duże okna sięgające od podłogi aż po sufit dają możliwość obserwowania panoramy Warszawy. Budynek ma 160 metrów wysokości i 44 piętra, na których znajdują się luksusowe apartamenty.

Warszawa może być podziwiana przez rezydentów nie tylko z samych apartamentów, lecz także z tarasu z widokiem na plac Grzybowski. Znajduje się tam również strefa relaksu (siłownia, klub fitness, jacuzzi, sauny i powierzchnie klubowe), dostępna tylko dla mieszkańców. Wnętrza apartamentów zostały wykończone ciepłym dębem, jasnym marmurem i nowoczesnym sprzętem renomowanych marek. W apartamentach zastosowano inteligentny system zarządzania instalacjami domowymi, Home Management System.

Dynamika miasta na ruchomym obrazie
Dzisiejsza technologia pozwala na ukazywanie piękna architektury w całej okazałości. W 2014 roku prawdziwym hitem w Internecie był film „Warsaw 24H” autorstwa Macieja Margasa. Film składa się z tysięcy pojedynczych obrazów cyfrowych, które prezentują jeden dzień z życia Warszawy. Widać tam rozległą panoramę metropolii, zabytkową i nowoczesną zabudowę. Widać również budynek Cosmopolitan Twarda 2/4, który jest położony w samym centrum miasta, a jednocześnie w miejscu bardzo cichym i spokojnym, otoczonym skwerkami, parkami, niedaleko Ogrodu Saskiego.