Listopad w ogrodzie - okrywanie roślin na zimę.

Rośliny okrywamy dopiero wtedy kiedy temperatura spadnie do -5 st.C. Jeżeli zrobimy to za wcześnie, rośliny mogą zacząć gnić. Zabezpieczanie roślin zaczynamy więc dopiero po pierwszych silniejszych przymrozkach. Dzięki temu będą zahartowane i gotowe na długie, mroźne miesiące. W tym roku przymrozki już przez chwilę były, ale teraz jest ciepło i prawdziwych mrozów, jak na razie nie widać (w 16 dniowej prognozie pogody dla Warszawy cały czas powyżej 0 st.C). Osłony zimowe musimy mieć już jednak przygotowane i gotowe do użycia kiedy tylko pojawią się mrozy i opadną  wszystkie liście.

Okrycia zimowego nie potrzebują wszystkie rośliny, tylko te pochodzące z cieplejszych rejonów, m.in część hortensji, różaneczniki, azalie, powojniki, miliny, ostrokrzewy, klony palmowe, pierisy, laurowiśnie oraz sośnice japońskie i cyprysiki lawsona. Jest wiele sposobów na zimowe okrycie roślin. Najbardziej pracochłonnym, ale ekologicznym i estetycznym sposobem jest wykonanie słomianych chochołów. Niższe rośliny (np. wrzosy,  lawendy czy wrażliwe na mróz byliny oraz rośliny cebulowe) można przykryć stroiszem (czyli gałązkami roślin iglastych). Innym rozwiązaniem jest użycie zimowej agrowłókniny (biała, o gramaturze 30-50g) lub juty (należy obwiązać ją sznurkiem). Dla osób, dla których bardziej liczy się szybki efekt i mały nakład pracy, niż ilość wydanych pieniędzy, najlepszą opcją będą specjalne materiałowe worki z wszytym u dołu sznurkiem ściągającym. Z roku na rok jest ich coraz większy wybór, występują w różnych kolorach i wzorach.

Możliwości jest wiele, najważniejsze jednak, aby materiał do osłaniania roślin przepuszczał powietrze oraz był jasny (użycie ciemnej włókniny sprawi, że roślina za bardzo się nagrzeje). Dookoła wszystkich nieodpornych na mróz roślin należy również usypać kopczyk z ziemi lub kory, który zabezpieczy przed przemarzaniem bryłę korzeniową (kopczykujemy np. również budleje, których nadziemnej części nie musimy okrywać). Najbardziej narażona na przemarznięcie jest bryła korzeniowa roślin rosnących w donicach, dlatego, jeżeli nasze donice nie są ocieplone od wewnątrz (np. styropianem, styrodurem lub folią bąbelkową) należy je również zabezpieczyć. Do ocieplenia donic można użyć folii bąbelkowej, mat słomianych, wiklinowych lub jutowych albo białej agrowłókniny (takiej samej jak do okrywanie nadziemnych części roślin, w tym przypadku konieczne jest jednak wykonanie wielu warstw).

Możemy użyć folii bąbelkowej owiniętej dodatkowo matą słomianą lub białą agrowłókniną. Druga warstwa dodatkowo ociepli donicę oraz zakryje niezbyt estetyczną folię. Jeżeli donica stoi w eksponowanym miejscu przyda się również element ozdobny - np. kokarda z szerokiej, czerwonej wstążki lub grubego sznura.

Musimy pamiętać o ociepleniu donic również od spodu (najwygodniej postawić je np. na kawałku styropianu) oraz od góry (ziemię dobrze jest przykryć warstwą kory sosnowej). Można w tym celu użyć również specjalnych krążków z włókna kokosowego (często dodatkowo bardzo ozdobnych). Rozwiązaniem dla małych donic może być również włożenie ich do większej donicy (można użyć zwykłej donicy lub specjalnej ochronnej donicy z włókna kokosowego) i wypełnienie przestrzeni pomiędzy nimi uschniętymi liśćmi (zdrowymi) lub korą.

Odkrywamy rośliny na wiosnę, gdy temperatura zacznie utrzymywać się powyżej 5 st. C. Należy jednak uważać na wiosenne przymrozki, obserwować prognozę pogody i na noc, kiedy przymrozki będą zapowiadane, okryć roślin. Można wykorzystać do tego włókninę, którą już mamy lub specjalną agrowłókninę wiosenną (o gramaturze 17-30 g/m2). Zadbany ogród jest ozdobą również podczas mroźnych miesięcy. Dobre zabezpieczenie roślin jesienią pozwoli zimą cieszyć się pięknymi widokami za oknem bez zmartwień o ich zdrowie.