Jak urządzić idealną łazienkę...

Jak urządzić idealną łazienkę? Według specjalistów, aby to osiągnąć należy kierować się dwunastoma zasadami, takimi jak np: zachowanie niezbędnych odległości, dobre umiejscowienie pralki i grzejników, powiększanie optyczne pomieszczenia za pomocą szkła i luster, nie stosowanie więcej niż 3 kolorów, stworzenie praktycznego układu funkcjonalnego dopasowanego do indywidualnych potrzeb inwestora. Jednak wszyscy projektanci zgodnie twierdzą, że do stworzenia projektu idealnego, niezbędne jest dokładne rozplanowanie oświetlenia głównego i dekoracyjnego.

Często przeglądamy czasopisma designerskie czy strony internetowe poświęcone tej tematyce w poszukiwaniu inspiracji gdzie najczęściej trafić możemy na wnętrza, których powierzchnie dają pole do popisu. Gdy jednak próbujemy znaleźć pomysły na własne wnętrza, o większości zastosowanych tam rozwiązań możemy zapomnieć. Nasze łazienki zwykle wymagają nie lada kreatywności, by umieszczenie w nich podstawowych sprzętów nie zrobiło z tego pomieszczenia niefunkcjonalnej, ciasnej klitki, do której nawet nie chce się wchodzić.

W każdej małej czy dużej łazience w aranżacji wnętrz niezwykle ważnym aspektem jest oświetlenie. Za jego pomocą odpowiednio modulujemy  przestrzeń. Odpowiednie jego wykorzystanie pomaga maskować niedostatki wnętrz, jak również na podwyższanie niskich pomieszczeń i rozszerzanie wąskich.

W łazience potrzebujemy przede wszystkim światła ogólnego równomiernie oświetlającego wszystkie powierzchnie bez zbędnych cieni i kontrastowych obszarów. Do oświetlenia kabiny prysznicowej i wanny wystarczy łagodne światło miejscowe. Szczególnie ważne jest też zadbanie o dokładne doświetlenie przestrzeni nad lustrem, gdyż to tutaj właśnie panie doskonalą swój makijaż a i mężczyźni skorzystają z niego przy goleniu. Aby dobrze oświetlić twarz powinny być zastosowane minimum dwie lampy. Ważne jest też, aby źródło światła schowane było za mlecznym kloszem lub w przypadku halogenu za mleczną szybką. Bardziej designerskim rozwiązaniem będzie zamontowanie paneli świetlnych, które będą dobrym rozwiązaniem przy szerokich lustrach.

Efektem i kwintesencją nowoczesnych łazienek jest to, że są one miejscem służącym nie tylko do mycia, ale także miejscem, gdzie się relaksujemy i regenerujemy po trudach pracy i życia, dlatego też coraz częściej decydujemy się na montowanie dyskretnego oświetlenia za pomocą pasków ledowych.  Nie bez znaczenia będzie również światło spełniające dekoracyjną funkcję – przyjemniej brać relaksującą kąpiel w nastrojowym wnętrzu niż przy mocnym oświetleniu ogólnym. Oświetlenie LED we wnękach pozwala na ekspozycję elementów, tych których na co dzień się nie zauważa. Światłem w łazience można wyeksponować pożądaną przestrzeń i ukryć tę mniej atrakcyjną. Dodać uroku niezbyt ciekawej aranżacji ale też i go odebrać... Czar pryśnie, jeśli najpiękniejszą nawet łazienkę oświetlimy niewłaściwie lub niedostatecznie.

Wygodniejszym rozwiązaniem w ramach oświetlenia ogólnego okaże się być może, zamontowanie na suficie panelu z kilkoma ruchomymi halogenami. Przyniesie to możliwość swobodnego operowania światłem w łazience, ukierunkowania go według własnych upodobań. Ładnie i nowocześnie będzie wyglądać ozdobienie światłem kabiny prysznicowej (świecący różnymi kolorami strumień wody, wnęki podświetlane), wanny czy ścianka z oświetlonych luksferów.

Bardzo ważne jest to, aby w takim miejscu jak łazienka pamiętać o bezpieczeństwie i w takich strefach jak brodzik/wanna nie instalować żadnych urządzeń  na napięcie sieciowe, a halogeny i paski ledowe powinny mieć podwyższoną szczelność.