Dom ekonomiczny czy energooszczędny

Każdy inwestor na początku drogi do własnego domu chciałby, by był on pasywny a przynajmniej energooszczędny.

Wprowadzona klasyfikacja domów na energooszczędne 40-80 kWh, niskoenergetyczne 20-40 kWh i pasywne poniżej 20 kWh wynikają z ich rocznego zapotrzebowania na energię. Najczęściej jednak chęć niskich opłat przegrywa z marzeniami i wizjami kształtu domu, jego estetyki czy wielkości.   Niezależnie jednak od stylu, kształtu czy koloru inwestując w dom musimy pamiętać o Wytycznych Unii Europejskiej, które wyraźnie nakazują nam redukcję emisji spalin i gazów cieprlarnianych poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Dyrektywy unijne zakładają, że do 2021 roku - powinno ono być zmniejszone o 35% w tym zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym.  To jak bardzo energooszczędny będzie nasz dom zależy od nas samych. Myślenie o energooszczędności należy jednak prowadzić konsekwentnie: zaczynając już na etapie projektu, a na materiałach wykończeniowych kończąc. Bo tak naprawdę, właściwie każdy dom może być energooszczędny lub nawet pasywny przy zastosowaniu odpowiednich, niestety niekiedy drogich i wyszukanych technologii. By uniknąć ich stosowania planując swój dom należy pamiętać o kilku elementarnych zasadach: 

  • bryła budynku: im bardziej jest zwarta pozbawiona wysunięć, wykuszy, lukarn, loggi itp. tym wyższa energooszczędność. Niższy jest także koszt realizacji oraz mniejsze ryzyko zacieków,  błędów w wykonawstwie etc. Oczywiście najbardziej optymalną formą byłaby tutaj kula lub sześcian- nie są racjonalne. Energooszczędność jest więc tutaj sztuką kompromisu. 
  • otwory okienne: im więcej otworów tym o energooszczędność trudniej - oczywiście nie należy dać się zamknąć w ciemnym pudełku, ale pod uwagę należy brać nie tylko wielkość otworowania ale także strony świata z których je rozmieszczamy. Okna narożne są szczególnym przypadkiem narażenia budynku na straty ciepła i mostki termiczne, choć przecież pięknie wyglądają. Ale nie dajmy się zwariować! Duże przeszklenia także mogą być energooszczędne, jeśli tylko mają zachowane właściwe współczynniki przenikania ciepła i są odpowiednio zamontowane - co niestety często podraża ich realizację.  
  • dach: im większy stosunek powierzchni dachu do powierzchni którą przekrywa tym o energooszczędność trudniej. Ulubiony przez inwestorów i często narzucany Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu dach wielospadowy nie jest rozwiązaniem korzystnym ani pod względem energooszczędności, ani budżetowym: sama dachówka nie jest aż tak droga, jednak to wykończenia decydują o finalnym koszcie (gąsiory i inne elementy wykończeniowe) a tych w dachu wielospadowym jest najwięcej, ponadto wykorzystanie powierzchni poddasza jest mocno utrudnione przy skosach z każdej strony.  
  • garaż połączony z budynkiem: również utrudnia zachowanie energooszczędności. Zwłaszcza przy założonym niskim budżecie. Dla zachowania energooszczędności konieczne jest ocieplenie garażu identyczne jak dla całego domu. To oczywiście kwestia wygody i własnych upodobań funkcjonalnych.   
  •  rekuperacja - wychwalana przez jednych, u innych może się nie sprawdzić. Podstawą założenia sprawności rekuperacji jest zamknięty obieg powietrza tzn. nie wietrzymy, wietrzy nam rekuperator. Nie wyprowadzamy powierza z okapu kuchennego na zewnątrz – czyści je filtr węglowy i podaje go z powrotem do pomieszczenia. Znane są kuriozalne przypadki niewykorzystywania rekuperacji ze względu na stałe wietrzenie pomieszczeń w domu. Należy jednak przyjąć, że dom niskoenergetyczny powinien być w rekuperację wyposażony.   
  •  izolacja termiczna - dla domów energooszczędnych i niskoenergetycznych to sprawa kluczowa - nie należy na niej oszczędzać! ściana z ceramiki poryzowanej 25cm oraz docieplenie styropianem 20cm to dziś standard. Dla obniżenia współczynników przy tradycyjnej technologii wykonania powinno się przyjmować nawet 30 cm izolacji na ścianach, podłodze i dachu. Ponadto idealne byłoby zastosowanie wełny mineralnej zamiast styropianu, co niestety znacznie podnosi koszty. Ekonomia realizacji jest jednak prosta - zwiększone nakłady na ocieplenie są jednymi z najtańszych i najszybciej zwracających się. Wszystkie pozostałe technologie im bardziej są skomplikowane, tym droższe - tym dłuższy jest więc okres zwrotu nakładów na nie poniesionych.

dom energooszczędny w konstrukcji drewnianej
dom energooszczędny w konstrukcji drewnianej

Poprzednie Następne 1 / 4

  • dom energooszczędny w konstrukcji drewnianej
  • dom energooszczędny w technologii tradycyjnej
  • dom energooszczedny w technologii mieszanej
  • dom energooszczedny nietypowy