Styl Skandynawski

Wnętrza są funkcjonalne malowane bielą z wykorzystaniem całej palety różnorakich faktur, tynku, cegły, drewna, płótna czy metalu.

Korzenie Stylu Skandynawskiego

Wywodzi się z północy Europy, gdzie zrodził się z pragnienia słońca. Narodził się w Szwecji, a za jego prekursora powszechnie uważa się artystę Carl'a Larsson'a (1853 – 1919).

Artysta ten malował najchętniej akwarelami, a jego obrazy przedstawiały życie codzienne Szwedów w ich domach. Dzięki temu dzisiaj nasza wiedza na temat wystroju wnętrz na półwyspie Skandynawskim jest tak precyzyjna.

Bielone meble, ściany i tkaniny rozjaśniały wnętrza spragnione naturalnego światła słonecznego. Jak wiemy w Skandynawii zachodzi zjawisko dnia i nocy polarnej, z tego właśnie powodu jasne wnętrza pomagają wydłużyć dzień aby zachować jak najwięcej promieni słonecznych z drugiej strony ważną rolę odgrywa oświetlenie sztuczne, które po zmroku tworzy miękki przytulny nastrój, doświetlając wybrane strefy we wnętrzu.

Norwegia posiada jedną z najdłuższych i najbardziej rozbudowanych linii brzegowych spośród wszystkich krajów świata. Dlatego w stylu Skandynawskim często sięgamy po motywy marynarskie, pasy, naturalne płótno i kolor błękitu i turkus,

Delikatne motywy florystyczne stanowią dodatek do prostego wnętrza ale nie dominują go jak ma to miejsce w secesji czy w baroku.

Styl Skandynawski urzekł mnie prostotą i harmonią - jasne przestronne wnętrza w których dominuje biel, szczypta starego i nowego oraz  rękodzieło...

Wnętrza są funkcjonalne malowane bielą z wykorzystaniem całej palety różnorakich faktur, tynku, cegły, drewna, płótna czy metalu.

Styl skandynawski rozwinął się w trzech odmianach: duńskiej, szwedzkiej i fińskiej.

Pierwszy styl - duński charakteryzuje się subtelnością, romantycznością i łagodnością. Meble mają obłe formy. Ponadto w takim wnętrzu znaleźć można różne fantazyjne detale i płynne linie. Przedmioty przede wszystkim mają charakter funkcjonalny, jednakże nie przeszkadza im to w ich jakże szlachetnej i wyrafinowanej formie. Przełamywany jest często niebieskimi, żółtymi, bądź wrzosowymi dodatkami.

Kolejny styl - fiński jest zupełnie odmienny od poprzedniego. Znaleźć w nim można kanciaste formy. Bazowym kolorem niezmiennie jest biały, skontrastowany natomiast z czernią, grafitem, a także odcieniem gorzkiej czekolady. Cechują go zgeometryzowane bryły oraz meble wykonane z giętkiej sklejki

W stylu szwedzkim odnajdziemy największy minimalizm i surowość. Takie wnętrza są lekkie z jasnym drewnem i przeważającą bielą. Odnajdziemy w nich także niewielką liczbę prostych dekoracji, mnóstwo ekologicznych rozwiązań, ale przede wszystkim dużo światła i lekkości.

 O czym należy pamiętać projektując w Stylu Skandynawskim

BIEL i jego odcienie - meble, ściany, podłoga a nawet w elementach wyposażenia dominuje biel. Może być złamana w odcieniach szarości lub beżu .DREWNO na ścianach i podłodze często bielone, NATURALNE TKANINY, len, bawełna , tkaniny gładkie w naturalnych kolorach lub w pasy. METALOWE ABAŻURY przywodzące na myśl styl industrialne. DOBRA GRAFIKA na ścianie, to może być plakat, zdjęcie lub rycina, starannie oprawiona

TYPOGRAFIA

  • BRAK FIRAN, jak wiemy firanki ograniczają dopływ światła do wnętrza, dlatego Skandynawowie zupełnie z nich zrezygnowali. Zasoąpili je kotarami z naturalnych tkanin zaciąganych na noc lub rolet drewnianych czy okiennic.
  • Skrzynie i palety
  • DODATKI kosze wiklinowe, świeczniki, latarnie, poduszki pledy

PODUSZKI

Świetnie komponują się poduszki biało czarne w pasy lub poduszki w stylu prowansalskim lub vintage.

LAMPIONY I ŚWIECZNIKI

Lampiony przywodzą na myśl nadmorskie miasta, rozświetlone ciepłym światłem świec i latarni morskich. Nie może ich zabraknąć w domu w Stylu Skandynawskim. 

Tekstylia
Tekstylia

Poprzednie Następne 1 / 4

  • Tekstylia
  • Lampiony
  • Podłogi
  • Napisy