Możliwości farb i okładzin ściennych

             W mieszkaniach prywatnych duży wpływ na charakter wnętrza mają ściany. Warto zastanowić się nad szerokim wyborem rozwiązań dostępnych na rynku. Tradycyjnym i najpowszechniejszym rozwiązaniem jest farba – emulsyjna do ścian i sufitów. Do kuchni i łazienek najlepiej nadają się emulsyjne farby lateksowe (także te z dodatkiem teflonu) – są nie tylko odporne na szorowania, ale także do pewnego stopnia na wilgoć. Występuje w najróżniejszych wariantach i kolorach. Kolory mają wpływ na nastrój i niektóre z nich lepiej nadają się do poszczególnych wnętrz – lawendowy, fioletowy, błękitny do sypialni, bo tworzy romantyczny klimat, żółty lub czerwony do salonu bo nastraja pozytywnie i daje zastrzyk energii. Czasem jednak nie warto trzymać się reguł, aby stworzyć wnętrze oryginalne i ciekawe.

            Warto także pamiętać, że w dziedzinie kolorów farb istnieją również pewne tendencje. Co roku Instytut Pantone oraz wiele firm produkujących farby mają własną koncepcję na kolor roku. W 2014 jest to „Radiant Orchid” (według Instytutu Pantone), turkus (według marki Dulux) czy „Breath of fresh air” (według Benjamin Moore). Są to tak silne trendy, że przenikają nawet do innych dziedzin życia. Szczególnie wrażliwa na to jest moda.

            Równie popularnym rozwiązaniem na ściany są tapety. Ich wzory i kolory są tak różnorodne, że właściwie każdy może znaleźć dla siebie interesującą propozycję. Wśród tapet znajdą się takie o przeznaczeniu do różnych wnętrz, np. zmywalne do kuchni, łazienki, pokoju dziecka czy przedpokoju, tapety strukturalne (np. o wzorze włókna węglowego), tapety do malowania – przydatne rozwiązanie, kiedy trzeba przykryć nierówną ścianę lub spękania, a nawet tapety imitujące cegłę lub beton.

            Tapetować nie trzeba wcale całego wnętrza. Tapety o wyraźnych dużych wzorach i intensywnych kolorach sprawdzają się jako mocny, przyciągający uwagę akcent. Najlepiej wtedy wygląda tapetowanie tych powierzchni, jeśli jest to uzasadnione pod względem architektury pomieszczenia – np. wnęka w ścianie przeznaczona na zamontowanie szklanych półek oraz ekspozycję bibelotów, czy krótka ściana pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli takiego miejsca brakuje, można pokusić się o wytapetowanie pasa ściany, np. za kanapą.

            Do łask wracają fototapety. Wysokiej jakości, ze zdjęciami, wzorami przetwarzanymi komputerowo czy grafiką, na dobre zadomowiły się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i komercyjnych. Jest to dobra metoda, aby optycznie powiększyć wnętrze. Należy pamiętać o proporcjach – niskie, ciemne i małe pomieszczenie może zostać przytłoczone przez fototapetę na której znajduje się niezliczona ilość szczegółów.

            Dla tych, którzy poszukują bardziej wyrafinowanych rozwiązań, rynek oferuje całe mnóstwo materiałów. Właściwie każdym materiałem można pokryć ściany – szkłem, metalem, tekstyliami. Wszystko zależy od oczekiwanego stylu, zasobności portfela i wyobraźni.

            Osobną dziedziną są tynki i farby dekoracyjne. Bardzo modny stał się beton we wnętrzu. Istnieją na rynku tynki i farby betonowe – rozwiązanie stosunkowo tanie, szybkie i dostępne dla każdego wnętrza. Rozwiązania takie są często doskonałymi imitacjami materiałów oryginalnych. Efekt końcowy zależy także w dużym stopniu od pomysłu, wyobraźni i umiejętności wykonawcy. Firmy dostępne na polskim rynku to na przykład Fox lub Primacol.

            Tradycyjnie, synonimem luksusu jest okładzina ścienna z kamienia – marmuru, trawertynu czy onyksu. Onyks dodatkowo może być podświetlany od wewnątrz, co uwydatni jego piękną wewnętrzną strukturę naturalną. Onyks częściowo przepuszcza światło.  Z nowości prezentowanych na rynku jest fornir kamienny – cienka warstwa łupka lub piaskowca, naklejona na płytę podkładową. Jest to materiał używany także w meblarstwie – np. jako fronty szafek, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać do dekorowania ścian. Fornir kamienny ma tą zaletę, że jest lekki i łatwo poddaje się obróbce mechanicznej.

            Podobnie ma się sprawa z płytami fornirowanymi drewnem, lakierowanymi, laminowanymi, czy z wycinanymi laserowo wzorami. Płyty meblowe produkowane w zakładach produkcyjnych są w dużych formatach, zazwyczaj średnio, 2 na 3 metry, 3 na 4 metry lub podobnie. Nie ma przeszkód, aby mocować je na ścianie. Problemem mogą być widoczne połączenia między płytami, ale można to zniwelować profilami aluminiowymi lub stalowymi, relingami i innymi rozwiązaniami.

            Warto wspomnieć przy tej okazji o firmie Proform, która oferuje bogatą ofertę płyt MDF z ciekawymi wzorami, które można zaaranżować jako fronty szaf pokojowych, garderób, szafek kuchennych, okładzin ściennych, a nawet ścianek działowych czy obudowy dla kaloryfera. Warto przejrzeć ofertę Moduloform – zawiera płyty lite oraz ażurowe. Wiele firm meblarskich z własnym parkiem maszynowym, oferuje wycinanie indywidualnych wzorów – loga firm, ulubionych aforyzmów czy sentencji i wiele innych.

            Warto wspomnieć o bardzo ciekawym i przystępnym ekonomicznie rozwiązaniu – panelach 3d z mieszanin gipsu. Ciekawą ofertę proponuje firma Loft System lub Dunes. Można tam znaleźć zarówno geometryczne wzory, fale, jak i imitację betonu (barwioną). Ciekawą sprawą jest, że można je malować, co daje prawie nieskończone możliwości aranżacji – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

            Przy odrobinie wyczucia można odświeżyć, czy stworzyć wnętrze marzeń, przy nawet bardzo ograniczonym budżecie. Tylko jak się w tym nie pogubić? Oferta jest tak szeroka, że można łatwo zmieszać się z zetknięciu z różnymi stylami, kolorami, klimatem i funkcjonalnością.

            Z pomocą przychodzi projektant wnętrz, który oprócz aranżacji funkcjonalnej, przeanalizuje potrzeby i styl życia klientów, dobierając im okładziny ścienne tak, aby szybko się nie znudziły i  przy tym podążały za trendami. Projektant narzuca rygor trzymania jest jednego stylu, nawet jeśli jest to eklektyzm. Wielce pomocna przy pracy projektanta jest wizualizacja. Unaocznia projekt klientom, którzy boją się zaryzykować radykalnych zmian lub po prostu chcieli zobaczyć efekt remontu od razu. Tworzenie wizualizacji komputerowej pozwala przewidzieć efekt końcowy i rozważać różne opcje, w ten sposób nie wzrastają niepotrzebnie koszty remontu.

Beton we wnętrzu
Beton we wnętrzu

Poprzednie Następne 1 / 4

  • Beton we wnętrzu
  • Drewno jako dekoracyjna okładzina ścienna - projekt MMwnętrza
  • Panele Loft System
  • Fototapeta we wnętrzu