Kuchnia na wymiar

Właśnie kupiliśmy mieszkanie. Zaczynamy rozglądać się za wyposażeniem. Widzimy dużo rozwiązań, które nam odpowiadają i które chcielibyśmy zastosować „u siebie”. Mamy wrażenie, że nie będzie problemem urządzenie całego mieszkania – przecież na rynku aż roi się od pomysłów, materiałów wykończeniowych.

Zaczynamy działać

Już na początku pojawia się wiele trudnych decyzji do podjęcia. Pierwszą z nich i bardzo ważną jest: jak urządzić kuchnię?

Jest to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, w którym zwykle skupia się życie rodzinne, do którego zapraszamy przyjaciół, bo miło się tutaj rozmawia. Tutaj czujemy się bezpiecznie, ciepło i domowo.

Zaczynamy więc planować

Co, gdzie, na jakiej wysokości, w jakiej odległości? Czy lodówka wolnostojąca, czy zabudowana, czy piekarnik pod blatem, czy w słupku, czy szafki pod sam sufit, czy okap przyścienny, wyspowy, sufitowy, blatowy? Z jakiego materiału blat - żeby się nie rysował, żeby był funkcjonalny, żeby ładnie wyglądał (A co? To także ważna kwestia).

Jakie uchwyty w szafkach: frezowane, relingi, klasyczne gałki meblowe czy może fronty otwierane na dotyk? Zwykłe szafki z półkami czy może carga, szuflady z cichym domykiem?

No i jak zabudować szafkę narożną?

Nagle pojawia się cała masa pytań i wątpliwości

Można spróbować zgłębić wiedzę samodzielnie, ale dużo wygodniej, szybciej i sprawniej zlecić architektowi wnętrz wykonanie projektu zabudowy kuchennej.

Przede wszystkim zaoszczędzimy czas, unikniemy nerwowych sytuacji – mamy dokonać szybkiego wyboru: co, gdzie i jak, a wciąż nie wiemy dostatecznie dużo o możliwych rozwiązaniach.

Projektant pomoże nam nie tylko z zaplanowaniem wnętrza mebli, ale również zajmie się stroną wizualną. A także i finansową, co jest przecież dla nas ważne. Doradzi nam zatem czy wybrać fronty lakierowane, fornirowane czy laminowane – jakie mają właściwości technologiczne i jak wybór ten wpłynie na końcową cenę mebli.

Architekci wnętrz posiadają bogatą wiedzę na temat dostępnych rozwiązań. Znają też specjalistów, którzy zajmą się zamontowaniem mebli, docięciem lacobelu, podłączeniem sprzętów agd...

A jeżeli w kuchni będzie konieczne wprowadzenie zmian instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej, to już na etapie wstępnym architekt naniesie poprawki i dostarczy nam rysunki techniczne dla ekipy remontowej.

Przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo i funkcjonalność

Może sami nie wpadlibyśmy na to, że aby zwiększyć powierzchnię kuchni można zrobić zabudowę meblową pod sufit. Tylko czy to nie będzie wyglądało „ciężko”? W tej kwestii pomoże wykonanie dokładnego projektu z wizualizacjami – zobaczymy w ten sposób, jak dany pomysł będzie się prezentował po zrealizowaniu.

I jeszcze jedno. Wciąż popularne (niestety!) są usługi stolarzy, którzy narysują naszą wymarzoną kuchnię na kartce papieru lub, co gorsza, opowiedzą o niej, a kolorystykę pokażą nam jedynie we wzorniku.

Przy tak wykonanej usłudze nigdy nie będziemy mieli pewności jak dokładnie zostanie wykonana kuchnia. A detale są bardzo ważne. Nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych (dużym zaskoczeniem dla nas może być na przykład sposób łączenia blatów czy zastosowanie plastikowej listwy przyblatowej, która obecnie wygląda zupełnie inaczej niż kilka lat temu lub w ogóle jej się nie stosuje – To szczegóły, które są jednak bardzo ważne!).

Przy kompleksowym projekcie kuchni mamy pewność, że wszystko to, co zostało ustalone z projektantem musi znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Niektórzy powiedzą pewnie: po co dopłacać za wizualizacje kuchni, skoro „majster zna się na rzeczy i wie jak to zrobić”? Tymczasem koszt projektu to 5-10% całej sumy za wykonanie mebli. Zatem nawet przy planowaniu kuchni, której koszt wyniesie 5000 zł warto poradzić się projektanta. Za cenę okapu kuchennego (dosłownie) mamy poradę specjalisty, dzięki któremu nasza kuchnia będzie niepowtarzalna i spełni nasze oczekiwania i marzenia.