Biel i czerń we wnętrzach

Czasem zastanawiamy się jakie kolory wybrać do swojego mieszkania. Celujemy raczej w różnobarwne motywy, żywe zestawienia barw - "żeby nie było smutno i nudno".

I czasem się w tej drodze gubimy - wydaje się nam, że w ten sposób stworzymy ciepłe i radosne wnętrze. Pewnie to i prawda, ale z kolei może okazać się, że będzie ono zbyt kolorowe, zbyt pstrokate, niespójne i że w dalszej perspektywie będziemy się w nim czuli zmęczeni.

Często "boimy się" bieli. Nasze pierwsze skojarzenie to szpital. Nic bardziej mylnego. Biel rozświetla wnętrza, sprawia, że nabierają one przestrzenności i prawie wszystko do nich pasuje.

Czerń z kolei nasuwa mroczne konotacje. I szkoda! Jest kolorem niezwykle eleganckim i głębokim. Może być radosna i ciepła, jeśli zostanie zestawiona z ostrymi, kontrastowymi tonami. Również wszystko dobrze się z nią komponuje.

Diabeł tkwi właśnie w tym "wszystkim", czyli w dodatkach. Do bieli i czerni pasuje każdy kolor, więc nawet jeśli nasze dodatki będą we wszystkich odcieniach tęczy, dalej będziemy mieli wrażenie całości wnętrza. Oczywiście nie można przesadzić. Umiar jest pożądany.

Na białym tle mocnym akcentem będą nasze zdjęcia, kolorowe poduszki i kapy przywiezione z różnych stron świata, drobne przedmioty, które mogłyby nie pasować do innej scenerii. Z bielą pięknie zestawia się naturalne drewno, kamień, beton, różnobarwne tkaniny.

Obecnie króluje trend białych mieszkań - inspirowanie się wzornictwem skandynawskim. Może ktoś zatem chciałby zaaranżować wnętrze inaczej, nie podążać za modą. I tutaj znowu mamy dużą różnorodność. Wystarczy, że tak dobierzemy dodatki, żeby nasze wnętrze było jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne...nasze.

A jeśli dodamy czerń, to powstanie nam przestrzeń bardzo elegancka i równocześnie odważna.

I jeszcze jedno. Nasze mieszkanie to nie tylko ściany, podłogi i meble. To także (a może przede wszystkim my - jego mieszkańcy), czyli nasze zdjęcia, zostawione w przedpokoju buty, rzucony na kanapę szal, buteleczki po perfumach, odłożona na nocny stolik książka - te wszystkie przedmioty mają swoje kolory, faktury i to one nadają wnętrzu ostateczny kształt i charakter. Należy o tym pamiętać projektując wnętrze - pierwsze wrażenie że "jest ono puste i nic się w nim nie dzieje" może się nie sprawdzić w czasie użytkowania. W końcu nasz dom to życie.

Zatem do dzieła! Wpuśćmy nieco oddechu do naszych wnętrz. Zamieńmy nasze skromne progi w nieskromne.

wnętrze mieszkania
wnętrze mieszkania

Poprzednie Następne 1 / 4

  • wnętrze mieszkania
  • pomysł na jasne mieszkanie
  •  biała łazienka
  • aranżacja łazienki