Kolory we wnętrzach

Zmiana koloru ścian to najszybszy sposób na wprowadzenie zmian we wnętrzach. Jeśli poruszasz się niepewnie w świecie kolorów, stajesz przed ściana z setkami próbek kolorów i nie wiesz który wybrać – oto kilka prostych reguł, które powinny Ci pomóc.

Zasada 1: unikaj czystych kolorów

Czyste kolory wyglądają na ścianach jaskrawo i agresywnie. Znacznie lepiej wybierać kolory pobrudzone lub rozbielone. Jeśli podoba Ci się jakiś kolor z próbnika, wybierz jego jaśniejszą lub poszarzoną wersję, uzyskasz lepszy efekt.

Zasada 2: unikaj czystej bieli

Kolor odbija światło. Reklamowana przez producentów śnieżna biel wygląda zimno, światło odbite od niej nabiera błękitnego odcienia. Używając złamanej bieli, np. w kolorze śmietany, uzyskasz wnętrze o łagodniejszym klimacie.

Zasada 3. Zasada 2 tonów

Jeśli chcesz pomalować  całe pomieszczenie jednym kolorem, to po wybraniu odcienia z próbnika barw, kup farbę o 2 tony jaśniejszą - w pomieszczeniu okazuje się ciemniejsza.

Zasada 4: Zobacz kolor w świetle dziennym

Wybierając kolor farby lub materiału, zobacz go najpierw w świetle dziennym - wtedy zobaczysz jego prawdziwy odcień i ocenisz, czy będzie pasował w pokoju. Wybierając farbę, kup próbkę i pomaluj nim dwukrotnie kawałek ściany w 2 miejscach – najciemniejszym i najjaśniejszym. Kolor oceniaj po wyschnięciu, najpierw w świetle dziennym a następnie w elektrycznym.  Ta sama barwa nigdy nie będzie wyglądała jednakowo w różnych pomieszczeniach, a nawet na ścianach jednego pokoju.

Zasada 5: zasada 3 kolorów

Nie używaj zbyt wielu kolorów w jednym pomieszczeniu. Wybierz maksymalnie 3 kolory i stosuj je w proporcjach 70%20%10%. Jeśli natomiast używasz dwóch kolorów, użyj proporcji 70/30%.

Zasada 6: zasada 3 powtórzeń.

Jeśli wybierasz jakiś kolor, powtórz go w pokoju co najmniej trzy razy, np. zielona ściana, zielona poduszka i zielone świeczki. Odcień koloru może być różny, ważne, żeby tonacja była zbliżona.

Zasada 7: Mieszaj faktury

Użyj różnych materiałów w tym samym kolorze. Aby pokój nie stał się jednak monotonny, mieszaj faktury: gładkie, wzorzyste, połyskliwe, matowe. Łącz len, satynę, bawełnę, filc, ale też np. sizal.

Zasada 8: buduj gamy

Jeśli masz ulubiony przedmiot, obraz, plakat, poduszkę, zbuduj gamę kolorów pokoju wokół tego przedmiotu. Pamiętaj o zasadzie trzech powtórzeń.

Zasada 9: podkreślaj przez kontrast

 Jeśli chcesz mieć białe wnętrze, wprowadź kilka czarnych elementów na przykład ramki do obrazków, świeczniki, lampę. Złamiesz monotonię i podkreślisz dominujący kolor bieli.

Zasada 10: korzystaj z pomocy

Jeśli nie wiesz jaki kolor będzie wyglądał dobrze – zapytaj projektanta. Porada dotycząca wyboru koloru jest tańsza, niż przemalowanie pokoju.