Taras - między domem a ogrodem

Taras to wyjątkowe miejsce - to przestrzeń, która łączy dom z ogrodem. W psychologii przestrzeni określana również jako przestrzeń przejścia wymagająca szczególnej oprawy architektonicznej i ogrodowej. Wychodząc z zacisza domowego w otwartą przestrzeń naszego ogrodu oczekujemy spotkania z kolorem, zapachem i architekturą. Dobrze zaprojektowany taras może być idealnym miejscem na wypoczynek, spotkania w gronie najbliższych a także pracę po godzinach.

Projekt tarasu przedstawiony na rzucie został podzielony na dwie funkcje: pierwsza wypoczynkowa (na spotkania przy kawie i dobrej książce) oraz druga gastronomiczna (na rodzinne grillowanie i wieczorne kolacje z przyjaciółmi). W strefie wypoczynkowej pojawiły się wygodne meble ratanowe, wielki parasol, który daje sporo cienia oraz donice z kwiatami. W tej części zostały zaprojektowane hortensje ogrodowe w donicach oraz gerbera doniczkowa w skrzyniach przy oknie. Zaraz przy wejściu na taras po prawej stronie została zrobiona drewniana skrzynia w której posadzono rośliny jednoroczne tj. pelargonia ogrodowa o czerwonych kwiatach oraz werbena o kwiatach białych. 

Wgłębnik w tarasie, który tworzy bryła budynku okazał się miejscem ozdobnym. Swoje miejsce znalazły tu ceramiczne dzbany wykorzystane jako donice, kilka kamieni ozdobnych oraz mini fontanna będąca idealnym źródłem wody dla ptaków. W dużym dzbanie pojawiła się róża o pięknych kwiatach, która wspaniale kontrastuje z białą gerberą w donicy przy oknie.

W drugiej strefie naszego tarasu widzimy piękne drewniane meble ogrodowe: stół z krzesłami przygotowany na przyjęcie dużej ilości gości. W tej części znalazł się także grill gazowy, aby osoba odpowiedzialna za posiłki nie była odizolowana od towarzystwa. Mamy tutaj trzy potężne donice z krzewami iglastymi oraz ozdobne trejaże, które porastają przepiękne róże pnące. Cała ta kompozycja stanowi piękne tło a zarazem ogranicza strefę tworząc zacisze i klimat spotkania. 

Przy oknie pojawiły się w donicach piękne bukszpany formowane na trzy kule - pomiędzy nimi w donicy ponownie widzimy różową gerberę doniczkowa.

Przy bocznym wejściu na taras po lewej stronie swoje miejsce znalazły piękne dimorfoteki, które kwitną całe lato i są stosunkowo odporne na suszę. Natomiast po prawej stronie w donicach przy oknie pojawiły się pelargonie zwisające o bladoróżowych kwiatach. 

Na powierzchni całego tarasu zaprojektowano odpowiednio oświetlenie, tak aby wieczorami tworzył się niezwykły klimat naszych spotkań. Pomyślano nie tylko o kinkietach przy drzwiach ale także o oświetleniu sufitowym we wnęce, aby oświetlić miejsce dekoracyjne oraz o oświetleniu podłogowym przy schodach, które jest bardzo ważne szczególnie gdy całkowicie zapadnie zmrok. 

Na stołach pojawiły się lampy naftowe oraz świece, które tworzą niepowtarzalny klimat.