Urządzamy pokój dla dziecka

Projektowanie pokoi dla dzieci to ciekawa przygoda, ale także ogromne wyzwanie i odpowiedzialność. Od samego początku maluch uczy się poprzez obserwację i naśladownictwo. Bezkrytycznie asymiluje wszystko, co go otacza, dlatego tak ważne jest, aby pomieszczenie, w którym dziecko spędza dużo czasu, było przemyślane i dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. 

Dobrze zaprojektowana przestrzeń ma pobudzić kreatywność i wspomóc rozwój brzdąca przy równoczesnym zapewnieniu mu maksymalnego bezpieczeństwa.

Pierwsza kwestia, o której należy pomyśleć przed przystąpieniem do dekorowania i aranżowania pokoju to układ funkcjonalny, czyli wydzielenie odpowiednich stref. Pomieszczenia naszych pociech mają zazwyczaj niewielki metraż, na którym potrzebujemy znaleźć miejsce na trzy bardzo ważne czynności:

  • zabawę
  • odpoczynek
  • naukę

Wymieniony wyżej podział w sposób oczywisty zostanie zaznaczony poprzez rozmieszczenie mebli, ale dodatkowo możemy go podkreślić odpowiednimi kolorami i oświetleniem.   Strefa zabawy W tej części warto umieścić szafki oraz różnego rodzaju skrzynie i pudełka służące do przechowywania dużej ilości zabawek i gier. Meble powinny być dopasowane skalą do wielkości naszej pociechy tak, aby sama mogła wszędzie dosięgnąć, dzięki czemu rozwinie swoją samodzielność. Ta strefa wymaga wygospodarowania na podłodze dość dużej powierzchni, takiej która umożliwi rozłożenie gier, kolejki, ułożenie puzzli czy urządzenie wyścigów samochodowych.

To miejsce będzie oświetlone głównie przez górne światło, które powinno być jasne i równomiernie rozproszone. Warto zadbać o to, aby sztuczne światło swoją barwą i intensywnością było jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Kolejnym istotnym elementem jest kolor. Wybierając go pamiętajmy, że barwy silnie oddziałują na nastrój i samopoczucie.  W części przeznaczonej na zabawę idealne będą czerwienie, żółcienie i oranże, które są radosne i ożywiające. Polecam wybranie zmywalnych farby, tapet czy innych materiałów stosowanych do wykończenia ścian, bo ułatwi nam to utrzymanie ich w czystości.

Możemy także część ściany lub drzwiczki od szafki pomalować farbą tablicową i magnetyczną. Zyskamy dzięki temu dodatkową powierzchnię dla dziecięcej twórczej ekspresji. Strefa odpoczynku Ta część pomieszczenia ma za zadanie uspokoić dziecko i pomóc mu wyciszyć się przed snem. Dlatego aranżując to miejsce  warto użyć odcieni zieleni i błękitów, które w psychologii barw uznano za odprężające i kojące. Niedaleko łóżka powinna znajdować się lampka, której delikatne przyciemnione światło ociepli wnętrze i pozwoli spokojnie zasnąć. Lampka powinna być wyposażona w wygodny i bezpieczny włącznik oraz wykonana z materiału, który nie nagrzeje się od żarówki. Strefa nauki Jest to miejsce, które ma wspomóc koncentrację dziecka i ułatwić mu szybkie przyswajanie nowej wiedzy.  Jasne i stonowane kolory będą tu adekwatnym rozwiązaniem.  W tej strefie bardzo ważną rolę odgrywa ergonomia i odpowiednie oświetlenie. Idealnym rozwiązaniem są meble z możliwością regulacji, dzięki której dopasujemy je do dziecka. Biurko czy stolik warto umieścić blisko okna, żeby zapewnić jak najlepszy dostęp do światła dziennego. Ale uwaga: unikajmy takiego ustawienia, w wyniku, którego dziecko będzie siedziało tyłem do drzwi. Taki układ jest niekorzystny również dla osób dorosłych. Jeśli siedzimy przy biurku skierowani plecami w stronę drzwi to nie mamy możliwości zobaczenia, kto wchodzi do pokoju co z kolei przekłada się na poczucie dyskomfortu i rozproszenia.

Miejsce do nauki oświetlimy stawiając na biurku lampkę lub przypinając ją za pomocą klipsa do blatu, czy półki znajdującej się powyżej. W przypadku dzieci praworęcznych lampka powinna znajdować się z lewej strony, a w przypadku leworęcznych – z prawej strony biurka (dziecko nie zasłania sobie wtedy ręką światła).

Zadbajmy o to, aby na biurku w zasięgu ręki naszej pociechy, znalazło się miejsce na pojemniki do przechowywania przyborów papierniczych takich jak długopisy, kredki, gumki, kleje itp.  Powieśmy w pobliżu tablicę korkowa lub magnetyczną . Jeśli zabraknie na niej miejsca to możemy rozwiesić ładny sznurek pomiędzy dwoma uchwytami na ścianie i przy pomocy klipsów zawiesić na nim karteczki, zdjęcia, rysunki. Podsumowując: Daj sobie czas na przemyślenie pokoju. Poszukaj inspiracji, pooglądaj inne projekty, poczytaj. Ostatecznie jednak pamiętaj, że ma być to przestrzeń dla Twojego dziecka i to ono ma czuć się w niej dobrze. Unikaj ulegania chwilowym modom, bo mogą okazać się nieodpowiednie dla Twojej pociechy. Zamiast tego wsłuchaj się w jej indywidualne potrzeby i włącz ją w proces projektowania pomieszczenia