Mozaika we wnętrzach

Jest to obraz lub ornament złożony z elementów różnej wielkości przy użyciu takich materiałów jak marmur, kamień, szkło, ceramika wiele innych. Już najstarsze sumeryjskie wizerunki były układane z kamieni.

Mozaika od wieków obecna jest w znamienitych wnętrzach.

W antycznej Grecji mozaikowe posadzki układano z otoczaków, w czasach rzymskich przy użyciu marmurowych tesser mozaiki stawały się coraz bogatsze w formie i kolorze. W Bizancjum zaczęto stosować do tej techniki barwioną masę szklaną a sceny figuralne i mozaikowe ornamenty zaczęto układać na ścianach wnętrz.

 

Rodzaje mozaiki i sposoby jej układania

Mozaiki artystyczne układane są dwiema metodami, lewo- i prawostronną.Metoda lewostronna jest najchętniej stosowana. Tessery układa się na przygotowanym wzorze bez użycia spoiwa. Po ułożeniu całej mozaiki przekleja się ją na powierzchni masą papierową z nasączoną klejem rozpuszczalnym w wodzie. Następnie lewą stronę pracy zalewa się zaprawą. Po zastygnięciu zaprawy spoinowej, po odwróceniu mozaiki i  odklejeniu w wodzie masy papierowej z powierzchni otrzymuje się gotowy obraz mozaiki.

Metoda prawostronna jest trudniejsza i wymaga większego doświadczenia i umiejętności. Rysunek wzoru odciskany jest w niezastygłej masie spoiwa a kostki są wklejane bezpośrednio w tak przygotowane podłoże. Powstający obraz jest już ostateczny – nie ulega zmianie.

 Jeszcze innym sposobem jest maszynowe klejenie kostek mozaiki na siatki papierowe lub z włókna szklanego w formie modułowych paneli gotowych do montażu. Mozaiki tego typu nie wymagają w montażu żadnych umiejętności artystycznych i każdy dobry fachowiec „od kładzenia glazury” da sobie z tym radę.

Zastosowanie

Mozaiki można zastosować niemal wszędzie, od podłóg w łazienkach, holach i na tarasach, brodzików, basenów aż po monumentalne dekoracje na ścianach i wykończenia mebli i np. ram luster. Szczególnie ciekawe efekty można uzyskać pokrywając mozaiką powierzchnie profilowane np. wklęsłe wnętrze prysznica lub wypukła powierzchnia obudowy wanny.

 W czym tkwi urok mozaiki?

Po pierwsze w jej kolorystyce i strukturze, które zależne są od użytego materiału, od szlachetnych acz spokojnych naturalnych odcieni marmurów po niezwykle nasycone  barwy szklanych i ceramicznych kostek. Taka szeroka gama kolorów powoduje, że mozaika świetnie odnajdzie się niemal każdym wnętrzu, od loftu, pływalni i SPA w hotelu, po klasyczną willę, pałac czy wnętrza biur instytucji.

Mozaika może stanowić zarówno kameralny akcent np. pojedynczy dekor jak i monumentalną artystyczną dekorację na ścianie. Jej niepowtarzalna struktura, regularny rytm tesser, przywodząc na myśl metaforyczną układankę, działa uspokajająco, wprawia w relaksujący nastrój. Przyjemna w dotyku bez względu na materiał z jakiego jest wykonana, marmur, ceramika czy szkło. Każdy z zastosowanych materiałów daje zaskakująco różne efekty.

Od dawien dawna ceniono niezwykle tę technikę za jej walory dekoracyjne, trwałość i łatwość konserwacji. Warto również wspomnieć o ekologicznym charakterze techniki z racji stosowanych naturalnych materiałów i spoiw. 

Jakiej by formy mozaika nie przyjęła czy to figuratywny wizerunek, abstrakcyjny dekor czy wreszcie geometryczny pasaż, zawsze wywołuje miłe skojarzenia, sprawia przyjemność dla oka i przyjemność w dotyku. Dlatego właśnie tak chętnie była i nadal jest stosowana we wnętrzach, gdzie dokonuje się oczyszczenia, łazienka, basen, SPA.Woda plus kamień plus szkło lub ceramika to piękne i praktyczne zestawienie materiałów, działające niezwykłe estetycznie, dające efekt ulgi i relaksacji.Przebywanie we wnętrzu ozdobionym mozaikami to... czysta przyjemność.

[...]Najszczególniejszą i najpiękniejszą cechą mozaiki jest jej „ziarnistość”, wielorakość, bogactwo składników gdzie każdy element sam w sobie może być odrębnym pojęciem, zjawiskiem lecz w danej konfiguracji jest „tylko” częścią, atomem[...] słowem czy wreszcie – marmurową kostką[...]

Przemko Stachowski

Deco Arch