Sposoby na małe wnętrze

Kluczowym zagadnieniem jest optymalne wykorzystanie przestrzeni w połączeniu z przestrzenią i ładem wizualnym. Czy są sposoby małe wnętrze? Oczywiście. Poniżej zawarłam kilkanaście zasad pomagających w zmierzeniu się z tym zagadnieniem.

Sposoby na małe wnętrze;1. Decydującym punktem jest otwarcie przestrzeni - jak najmniej ścian. Dużo zyskamy i poprzez otwarcie kuchni na salon. Na granicy tych dwóch pomieszczeń można zlokalizować barek lub stół łączący je w najbardziej przyjemny dla oka i funkcjonowania sposób.

2. Jednolite podłogi - w każdym pomieszczeniu bez podziałów - powiększa optycznie lokal i daje miłe odczucie spójności wnętrz.3. Kuchnia otwarta - nie kuchenna. Zabudowa meblowa nawiązująca do mebli w pokoju, np. ściana z wysoką zabudową z lodówką, piekarnikiem, mikrofalą itp. Bez szafek wiszących. Dodatkiem może być ozdobny okap stylistyką nawiązujący do abażuru lampy, lub odwrotnie bardzo prosty np. stalowa tuba. Ewentualnie szafki jasne wiszące nad blatem - do sufitu. Wszystko zależy od tego jak małe jest lokum – czasami walczymy o centymetry. 

4. Jeśli potrzebujemy przegrody, lepiej żeby była lekka, półprzeroczysta np. niższa ścianka, ewentualnie oddzielenie lekką przegrodą przesuwną, szklaną ścianką. Nowością są przegrody z tkanin (tzw. soft walls oferuje np. Kinnarps) oraz panele ażurowe - mogą być ścianką przesuwną, drzwiami, parawanem. Są w ofercie Proform, Decorativos.Pomocne są oczywiście przenośne parawany.5. Metraż zyskuje dzięki jasnym kolorom i błyszczącym powierzchniom – lakierowane na wysoki połysk meble, szkło. Duże lustra na jednej ścianie, lub na froncie szafki nad umywalką (niewidoczna szafka - np. IKEA). Wszystko co daje wrażenie lekkości i odbija światło.6. Warto wykorzystać drzwi przesuwne do pomieszczeń np. łazienki – pozwalają na oszczędność miejsca w miejscach newralgicznych.7. Zamiast dużej ilości mebli korzystniejsze będzie skondesnowanie zabudowy np. wszystko zamknięte za drzwiami przesuwnymi jasnej szafy (brak nadmiaru bibelotów i bałaganu). Wprowadza to uporządkowanie przestrzeni, uproszczenia, bez zbędnego rozbijania na drobiazgi, które robią w małym wnętrzu wrażenie bałaganu.8. Anteresola - jeśli wysokość pozwala, lub miks antresoli z łóżkiem piętrowym - łóżko na podwyższeniu. Architekci korzystają chętnie z podestów pozwalających na ukrycie dodatkowego łóżka lub szafek, bez utraty powierzchni użytkowej.9. Do łask wracają meble wielofunkcyjne - łóżka rozkładane - "łóżka w szafie", sofy rozkładane, biurka, sekretarzyki.

10. Z pomocą przychodzą producenci sprzętów agd oferując sprzęty combo - małe kuchnie (zintegrowane ze zlewem, ewentualnie ze zmywarką, lodówką.

Małe AGD to także dobry pomysł - lodówki pod blat kuchni, zmywarki kompaktowe, czy pralka umieszczona w kuchni, co sprawi, że zyskamy miejsce w łazience.11. Serie ceramiki łazienkowej dedykowane dla małych pomieszczeń; (krótsze miski ustępowe, małe umywalki , wanny i umywalki asymetryczne z możliwością montażu jednego nad drugim, wanny z parawanem prysznicowym).

Unikalnym rozwiązaniem jest natomiast połączenie w.c. z umywalką, co jest również ekologiczne, bo woda spływająca ze zlewu zostaje później wykorzystana do spłukiwania misy ustępowej. To nie koniec opcji 2w1, bo w.c. może też być połączone z funkcją bidetu np. Geberit. Miska ustępowa z bidetówką lub deską sedesową Douche WC pełniącą funkcję bidetu, lub deska sedesowa Multiclin ROCA z funkcją bidetu.

Serie do małych pomieszczeń proponują:Koło-  seria Nova Top Pico, Ravak kolekcja Avocado oraz BeHappy, Ideal Standard seria Small, kolekcja Cersanitu - Nano.12. Rezygnacja z wanny na rzecz prysznica - to dobra opcja (zajmuje mniej miejsca).Najlepszym wyjściem często okazuje się brodzik płaski lub z płytek - z odpływem liniowym w podłodze (Tece, Kessel) lub ścianie (Geberit), zamiast kabiny może być ścianka szklana bez drzwi. Takie rozwiązanie tzw. "walk-in" powoduje, że optycznie kabina jest prawie niewidoczna - jakby nie zabierała miejsca w łazience).13. Wyjątkowo istotne w małym mieszkaniu okazuje się dobre oświetlenie - nie tylko górne. Poza tym warto zainwestować w więcej źródeł światła, które będzie rozproszone i odbite od sufitu, ścian, czy też podświetli meble od dołu. Jasne, dobrze oświetlone wnętrze z różnych stron, wydaje się większe. 14. Efekt poszerzenia pomieszczenia uzyskamy układając płytki podłogowe w karo, lub podłużne w poprzek wąskiego pomieszczenia.Wyrównanie proporcji wąskiego pomieszczenia uzyskamy malując ciemniejszą farbą 2 przeciwległe węższe ściany, a jaśniejszą dwie szersze.

15. Należy zrezygnować z dużej ilości dekoracji, półek, pojedynczych szafek, aby nie zagracać małej przestrzeni.

 

Mała przesterzeń jest na wagę złota, warto o nią zawalczyć z pomocą fachowca.

łóżko piętrowe
łóżko piętrowe

Poprzednie Następne 1 / 4

  • łóżko piętrowe
  • lustra w wąskim przejściu
  • otwarta kuchnia
  • prysznic