Kuchnie w których chce się gotować

Wszyscy wiemy, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, jest jego sercem.

Zazwyczaj kuchnia urządzona jest w sposób tradycyjny, czyli meble wzdłuż jednej ściany, blat roboczy z kuchenką i zlewozmywakiem. Ostatnio jednak coraz częściej stosowane jest inne rozwiązanie, które umożliwia gotowanie w kilka osób! Kto powiedział, że blat roboczy, szafki, kuchenka czy zlew nie mogą znajdować się pośrodku kuchni?

Jako projektant zgadzam się z tym, że wyspa jest idealnym rozwiązaniem, ale musi spełniać kilka podstawowych warunków!

Najważniejsze jest to, aby była dobrze zaplanowana i dojście do niej było możliwe z każdej strony, bo przecież po to jest. Nie może także zakłócać komunikacji między pomieszczeniami. Podobnie jest z półwyspem, przejście musi być na tyle duże, aby idąc z zakupami można się było swobodnie zmieścić.

Nie może być zbyt "płytka", czyli  blat nie może być zbyt mały. Jeśli na wyspie ma stać kuchenka to blat nie może być na 60 cm, bo garnki postawione na kuchence lekko trącone mogą nam spaść.

Wiem z doświadczenia, że najlepiej zachować 120 cm odległości pomiędzy wyspą a pozostałymi meblami w kuchni.

Projektując kuchnie z wyspą bądź półwyspem zawsze pamiętajmy, że układ sprzętów musi być zaplanowany tak, by zachować kuchenną ergonomię i ułatwić sobie pracę.

Półwysep stosuje się w kuchni wtedy, gdy mamy małą powierzchnię do zagospodarowania. Jest funkcjonalny tak jak wyspa, ale w przeciwieństwie do niej zdecydowanie rozdziela przestrzeń. W zależności od układu może dzielić kuchnię na robocze części albo oddzielać przestrzeń kuchenną od pokoju dziennego.

Zachęcamy klientów, aby kuchnia była otwarta na salon, ponieważ w dzisiejszych czasach zwiększyła się znacznie rola tego pomieszczenia. Służy ona już nie tylko jako posterunek gospodyni, lecz jako miejsce spotkań towarzyskich. Więc jeśli już zdecydujemy się na wyspę lub półwysep pamiętajmy, także o blacie-barku wokół niej! Jest to fajne rozwiązanie gdy chcemy zjeść szybkie śniadanie, lub zaserwować znajomym drinka przy ladzie.

Nie musimy się martwić o meble pod wyspę czy sprzęty dostosowane do niej tj. okap, bo wszystko to możemy kupić w lepszych  sklepach.

 

Czy wybierzemy wyspę kuchenną czy półwysep pamiętajmy, że jest to element dominujący nad pozostałymi meblami w kuchni i często koresponduje z umeblowaniem salonu, dlatego też projekt wymaga dokładnego przemyślenia i aranżacji.