Kuchnia w jakim stylu?

Kuchnia to miejscem gdzie skupia się większość codziennych obowiązków domowych w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale również odbywają się w nim rodzinne spotkania, miejsce w którym przeprowadza się wiele ważnych rodzinnych rozmów oraz podejmuje mnóstwo kluczowych decyzji. Wszystkie te zdarzenia odbywają się z różnych okolicznościach podczas porannej kawy w trakcie posiłku czy podczas chwili relaksu. Właśnie dlatego musi to być pomieszczenie urządzone w sposób przemyślany oraz funkcjonalny w którym zawsze będziemy czuli się dobrze.

O tym jak będzie wyglądać nasza kuchnia warto zastanowić się już w pierwszym  etapie planowania domu. Kuchnia to nie tylko zabudowa meblowa ale także sprzęty AGD, oraz inne urządzenia które muszą być podłączone  do mediów takich jak instalacja elektryczna, woda, kanalizacja czy wentylacja. W momencie kiedy zakupimy projekt domu zastanówmy się nad skorzystaniem z dodatkowej opcji  zakupu projektu zabudowy kuchni  co pozwoli tak pokierować pracami przy rozprowadzeniu instalacji oraz przygotowaniu pomieszczenia w naszym nowym domu aby nie zwiększać kosztów inwestycji a starać się je ograniczać. Tak realizowana budowa pozwoli uniknąć przeróbek a większość tych instalacji będziemy mogli ukryć w ścianach. Zaoszczędzi nam to czas oraz pieniądze. Za błędy w źle zaprojektowanej kuchni płacimy niewygodą przez wiele lat. Puste wnętrze sprawia wrażenie przestronnego. Łatwo ulec wrażeniu, że w nowej kuchni wszystkie meble i sprzęty zmieszczą się bez problemu tymczasem tylko wykonanie projektu zabudowy przez profesjonalną firmę pomoże przeanalizować różne możliwe rozwiązania oraz rozwiać wątpliwości.

Prawidłowo zaaranżowana kuchnia to setki zaoszczędzonych kroków codziennie, a to przy dzisiejszym zabieganiu i zmęczeniu bardzo ważne. Dobrze zaplanowana kuchnia wpływa zarówno na bezpieczeństwo komfort pracy oraz ergonomię, która jest niezmiernie istotna w trakcie wykonywania każdej czynności a w szczególności  w kuchni. Codzienne przygotowywanie posiłków to powtarzanie wielu czynności począwszy od wypakowania zakupów i wkładania ich do lodówki poprzez mycie, krojenie na gotowaniu i pieczeniu kończąc. Taka kolejność stała się podstawą do stworzenia zasady urządzenia wygodnej kuchni.  Wszystkie prace, które wykonujemy w kuchni powinny się ułożyć w tzw. trójkąt roboczy.   Trójkąt roboczy to nic innego jak lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza a ściśle mówiąc odległość miedzy tymi urządzeniami. Optymalna suma odległości między wierzchołkami trójkąta powinna zawierać się w przedziale 4 – 6,5 metra. W kuchni możemy wyodrębnić  3 podstawowe  strefy:

  1. strefa przechowania, 
  2. strefa zmywania i sprzątania,
  3. strefa przygotowania  i gotowania,

Należy też pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy szafkami aby uniknąć konfliktu podczas otwierania frontów szafek w przypadku kuchni dwurzędowej, w kształcie litery U lub wyspy. Nie powinna być ona mniejsza niż 120 cm. Nie zapomnijmy też o blacie roboczym optymalna jego wysokość to 10 -15 cm poniżej łokcia zgiętej ręki.  Prawidłowa wysokość dolnej zabudowy to 85-90 cm. Przestrzeń pomiędzy blatem a górnymi szafkami powinna wynosić od 50-60 cm. Ważne jest też wnętrze szafek, dotychczasowe, standardowe półki zastępują akcesoria ściśle dedykowane w celu ułatwienia naszej pracy. Do dyspozycji mamy szuflady z cichym domykiem, cargo i wiele innych systemów ułatwiających korzystanie z kuchni. Zwłaszcza szafki narożne, do których wnętrza z natury dostęp mamy ograniczony, te możemy wyposażyć w systemy „magic corner” czy „le mans” , dzięki którym cała zawartość szafki wysunie się na zewnątrz co ułatwia dostęp do wszystkich przedmiotów w niej schowanych.  Rozwój zauważalny jest także w systemach zamykania zamieniając standartowe zawiasy na system „cichego zamykania”  unikniemy trzaskania drzwiami szafek i szuflad przez co korzystanie z mebli jest  o wiele przyjemniejsze.

Styl kuchni to odbicie charakteru mieszkańców całego domu. Od jej wyglądu często zależy atmosfera całego domu czy mieszkania. Za pomocą dość prostych zabiegów w wyglądzie kuchni można zaznaczyć swoją osobowość.  Poniżej prezentujemy najpopularniejsze trendy i style występujące w   kuchniach:

  • Nowoczesny     -Zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów,  swobodne ich łączenie. Ograniczenie podziałów wewnątrz przestrzeni. Odpowiednio dobrane oświetlenie tworzące klimat. Prostota, minimalizm               Chłodna paleta barw Szkło, metal, tworzywa sztuczne.
  • Minimalistyczny- Charakterystyczne dla tego stylu są proste, wręcz ascetyczne formy, pozbawione jakichkolwiek ozdób (rezygnuje się nawet z uchwytów przy meblach ). Dominują kąty proste i geometryczne formy sprzętów. Czołową zasadą jest "Im mniej- tym lepiej". Cechuje je również przestrzenność. Wyciszenie, prostota, perfekcja odcienie neutralne (szarość, brąz, beżu), czy intensywne (np. czerwień).
  • Rustykalny nawiązuje do wyglądu kuchni w wiejskich chatach. Najważniejszym  materiałem tego stylu jest drewno bądź jego imitacja, barwione nierównomiernie postarzane. Oprócz drewna wykorzystuje się płytki ceramiczne, detale z żelaza i mosiądzu. Sprzęt AGD o stylizowanym wyglądzie
  • -Ekologiczny - dominuje surowe drewno w jasnych odcieniach oraz naturalne materiały: len, bawełna, wiklina itp. Charakterystyczna dla tego stylu jest neutralna kolorystyka (tzw. kolory ziemi: biele, ciepłe szarości, brązy, beże ). Uzupełniającymi dodatkami są przedmioty pochodzenia naturalnego : np. elementy bambusowe, trzcinowe dywany, wiklinowe koszyki i ratanowe meble. Natura, biel, ciepła szarość, brąz, beż, kolor wody, piasku, gliny len, bawełna, wiklina.
  • Angielskim- jest to połączenie tradycyjnego wyglądu ze sznytem eleganckiego wnętrza, daje to efekt eleganckiej ale swojskiej klasyki. Styl ten wykorzystuje jasne, czyste barwy, stylizowane meble zwieńczone rzeźbionym gzymsem. Dominują tapety lub elementy dekoracyjne z motywami roślin i kwiatów. Blaty ze świecących materiałów.
  • Prowansalski- dominują w nim odcienie żółci, zieleni, czerwieni lub niebieskiego. Szafki imitują stary, trochę niedbały wygląd. Elementem charakterystycznym jest bukowa wyspa umieszczona w centrum pomieszczenia. Całości dopełniają elementy dekoracyjne jak butelki, słoje z konfiturami czy kosze wiklinowe
  •  Śródziemnomorski- gdzie charakterystycznymi elementami są motywy z łukami i niemal w pełni zabudowane narożniki. Podstawowe kolory to żółcie, pomarańcze, czerwienie, beże kojarzące się z piaskiem, słońcem i naturą. Na ścianach znajdziemy stylowe kafelki oraz kamienne mozaiki

Filozofią naszej pracy jest Estetyka Harmonia Funkcjonalność hasła te motywują nas do dążenia do perfekcji oraz podążania za obowiązującymi trendami na rynku meblowym. Naszym celem jest stosowanie nowatorskich rozwiązań połączonych z niebanalnym wzornictwem z wykorzystaniem najwyższej jakości  materiałów. Najważniejszym efektem naszej pracy jest zadowolenie naszych klientów.