Postindustrialny styl życia

 Wnętrza loftowe to przede wszystkim koncepcja życia otwartego, przenikającego się wspólnie z użytkownikami mieszkania jak i z gośćmi.- Tutaj z gabinetu na piętrze widać salon, w korytarzu wejściowym czuć zapachy pieczącej się kaczki z wiśniami. Lofty najczęściej mają na tyle wysokie pomieszczenia, że wykorzystuje się je przez dodanie antresoli. Nie niemniej jednak pozostawienie jednego poziomu  jest jeszcze bardziej intrygujące. Wysokie przestrzenie dają nam ogromną swobodę życia. Styl NY LOFT można także wykorzystać w mniejszych przestrzeniach, konsekwentnie stosując podstawowe założenia.  

Trochę o kolorach i materiałach...

Oprócz okien w stalowych, ciemnych ramach, podstawą są ściany wykończone w cegle lub w betonie. Mogą być także widoczne przewody elektryczne, a osprzęt elektryczny w stylu Berker 1930 wygląda jakby był zaprojektowany do tego typu wnętrz. Dużym plusem są metalowe ciężkie słupy, widoczna konstrukcja, czy blacha użyta na suficie. - Zalecam ciemniejsze materiały na sufit a jaśniejsze na podłogę, stworzy to przytulny klimat.  Łazienka może mieć okno doświetlające, oczywiście w cienkiej stalowej ramie. Kuchnia natomiast nie jest wydzielonym pomieszczeniem a raczej przenika się z częścią dzienną. Naturalne materiały jakie stosujemy muszą też pojawić się na podłodze. Mogą to być posadzki betonowe, bezbarwne lub barwione. Drewno stosujemy z umiarem np. na antresoli czy jako dywan w środkowej części dziennej.

Światło i czas...

Przestrzenie loftowe zmieniają się w nocy. Przemysłowe, techniczne oświetlenie wydobywa fakturę ścian i tworzy klimat miejsca (lampy w kolorach białym i czarnym lub metalowe z widoczną żarówką) a także meble muszą mieć ten styl. Sofy czy fotele wykończone przetartą brązową skórą czy oryginalne meble z lat 20 to niezbędne elementy wykończenia. - Zbierajmy takie rzeczy podczas naszych podróży i wypadów na targach ze starociami - zaleca architekt. Eszelkie przedmioty hand made idealnie pasują do loftu. Obecnie na posadzkach stosuje się kafle cementowe w stylu francuskim bądź angielskim (dostępne w ArtDeVivre), fornirowane, cieme ściany (na zamówienie u stolarza) oraz krzesła metalowe w stylu Paris cafe-chic.