Przytulne wnętrze w dziecięcym stylu

Oczekiwanie na dziecko to okres pełen emocji i wrażeń – dziewięć miesięcy radosnego planowania i przygotowywania na pojawienie się nowego członka rodziny. Podpowiadamy, jak w kilku prostych etapach stworzyć funkcjonalny i przytulny pokój dla najmłodszych.

Aranżując wnętrze dla dziecka powinno się pamiętać, że prawdopodobnie będzie to najbardziej dynamicznie zmieniające się pomieszczenie w całym domu. Dlatego, dobrze jest przewidzieć nadchodzące zmiany na samym początku i zaprojektować pokój tak, aby „rósł” razem z dzieckiem.

Etap I: Meble na lata
Podstawowym wyposażeniem pokoju dziecięcego są oczywiście meble. Te pierwsze i najbardziej podstawowe to łóżeczko i przewijak. Ich dopełnieniem będą komoda, szafa i półki na zabawki. W następnych latach łóżeczko niemowlęce zastąpi pełnowymiarowe łóżko, a miejsce do nauki zapewni biurko. Warto więc wybrać producenta, który daje możliwość dokupienia kolejnych mebli z tej samej kolekcji w miarę upływu czasu.

Idealną bazą są solidne meble o klasycznej linii. Te kolorowe, zdobione dziecięcymi motywami, na pierwszy rzut oka budzą zachwyt, ale szybko się nudzą i z pewnością nie będą inwestycją na lata. Dobre, klasyczne wzornictwo to złoty środek. Wrażenie i styl zbudować można poprzez dobór akcesoriów dekoracyjnych. 

Etap II: Dobór barw i oświetlenia
Kolory stanowią oprawę pokoju dziecięcego i decydują o tym, jak dziecko będzie czuć się w tym pomieszczeniu. Barwy we wnętrzu, w którym odpoczywa niemowlę powinny tworzyć klimat spokoju i wyciszenia. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, spędzają wiele czasu śpiąc i czuwając, a tym stanom najlepiej odpowiadają pastele. Kolory wyraźne i jaskrawe zarezerwowane są na czas zabawy. Można wprowadzać je w pokojach starszych dzieci i tych pomieszczeniach, w których najmłodsi bawią się i uczą nowych umiejętności.

 Właściwe oświetlenie jest bardzo ważnym elementem pokoju dziecięcego – musi łączyć funkcjonalność z estetyką. Podstawą jest światło górne, które rozjaśni całe wnętrze. Z kolei lampka stojąca np. na komodzie, zapewni delikatne światło mamie niemowlęcia wieczorem i w nocy, a starszym maluchom pozwoli spokojnie zasypiać.

Etap III: Właściwa organizacja przestrzeni i dziecięcego dobytku
Odpowiednie ustawienie mebli to kwestia szczególnie istotna dla młodej mamy, która powinna w zasięgu ręki mieć wszystkie akcesoria niezbędne do pielęgnacji malucha.  Łóżeczko i przewijak nie powinny też stać bezpośrednio pod oknem, aby w chłodniejsze dni dziecko nie zaziębiło się od przeciągu, ani tuż przy drzwiach - na szlaku komunikacyjnym pokoju. Przy opiece nad najmłodszym dzieckiem najważniejsze i bardzo czasochłonne jest karmienie. Dużą wygodą dla mamy jest postawienie koło łóżeczka fotela do karmienia.

W przypadku starszych dzieci zadbać trzeba o przestrzeń do zabawy oraz miejsce na zabawki i książeczki – czyli regał. Ich ilość rośnie w zawrotnym tempie… Bardzo dobrym rozwiązaniem są również wszelkiego rodzaju kufry i skrzynie z drewna lub wikliny. Są eleganckie i klasyczne, a po zamknięciu ich wieka, bałagan natychmiast znika z oczu.

Etap IV: Czas na kreatywność - dodatki i dekoracje
Dodatki to element wyposażenia pokoju dziecięcego, przy którego wyborze można zaszaleć. Mama, która rozważnie wybierze neutralne meble i kolory do pokoju swojego maleństwa, będzie mogła wymieniać dodatki w miarę jak dziecko będzie rosło.

Do wyboru jest bardzo dużo akcesoriów – począwszy od zasłon lub rolet, poprzez dywan, pościel, narzuty i poduszki ozdobne, obrazki na ścianę, a skończywszy na maskotkach i innych drobnych dekoracjach. Tu, po raz kolejny liczy się jakość i dobre wzornictwo, które nada finalny szlif dziecięcemu wnętrzu i nie opatrzy się zbyt szybko.

Dobrze zorganizowany i przytulny pokój dziecięcy polubią zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice. To właśnie w tym pomieszczeniu wspólnie spędzą wiele wspólnych godzin radosnej zabawy, odpoczynku oraz nauki.